Ciąża po odstawieniu antykoncepcji?

Witam. Około 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne Y****(z przerwami co ok 1roku). 11 maja dostałam okres, trwał do 15 maja. 16 maja przyjęłam pierwszą tabletkę z nowej paczki. Wzięłam 3, czyli 16,17,18 maja a od 19 już nie brałam. Od tego czasu współżyłam z mężem bez żadnego innego zabezpieczenia ok co 3 dzień. 22 maja pojawiło się plamienie,23,24,25 pojawił się okres-obfity. Dziś (licząc od początku okresu) jest 32 dzień cyklu (dziś jest 11 czerwiec). Do tej pory nie dostałam okresu. 9 czerwca zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Ale mam takie objawy jak zmęczenie, zmiany nastroju, czasem jest mi niedobrze, ból brzucha, jajników. Zastanawiam się, czy test nie był za wcześnie wykonany i czy mógł się pomylić? Czy możliwa jest ciąża i jak ja rozpoznać? Boję się, bo żyję normalnie, pije kawę, czasem alkohol, a nie wiem czy jestem w ciąży. Podam może także dni, kiedy współżyłam: 18,20,22,26,30 maj, 2,6,9,10 czerwiec. Proszę o jakąś wiadomość! Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl jest często przez pierwszych kilka miesięcy nieregularny. Trudno wtedy przewidzieć, kiedy wystąpi owulacja (można ją oczywiście, przy odrobinie wprawy, rozpoznać po charakterze śluzu szyjkowego i ewentualnie wzroście temperatury ciała, a także przy pomocy testów owulacyjnych). Tym samym niełatwo określić, kiedy jest najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego. Proponuję powtórzyć test za ok. tydzień, jeśli miesiączka wciąż nie będzie się pojawiać, lub wykonać test z krwi (badanie stężenia beta HCG we krwi; jest to czulsza metoda rozpoznawania ciąży niż test z moczu, daje wynik pozytywny już nawet p o 7-8 dniach od zapłodnienia). Następnie wskazane będzie powtarzanie testów co kilka dni, jeśli wciąż nie będzie występować krwawienie a będzie Pani chciała wcześnie rozpoznać ewentualną ciążę.

Niewielkie ilości kawy czy czarnej herbaty nie są szkodliwe dla poczętego dziecka. Proszę jedynie ograniczyć ich spożywanie, jeśli pije Pani kilka filiżanek dziennie (dopuszczalna dawka kofeiny w ciąży to 300 mg na dobę). Alkohol jest przeciwwskazany w ciąży, ale jeśli nie pije Pani go codziennie i nie doprowadza się do stanu upojenia, to również nie musi Pani obawiać się negatywnego wpływu na ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!