Ciąża po odstawieniu tabletek - jak szybko jest możliwa?

Witam, jestem kobietą, mam 21 lat. 3 listopada odstawiłam antykoncepcję hormonalną (plastry) po 2,5 roku stosowania. Po tym dostałam miesiączkę z odstawienia. Czy to możliwe, żebym już była w ciąży? Dodam tylko, że nie czuję się za dobrze, non stop mam mdłości i jestem ciągle zmęczona. Dodam, że przyjmuję kwas foliowy. Czy jest możliwe tak szybkie zajście w ciążę i odczuwanie już dolegliwości? Robiłam sobie test ciążowy, lecz wynik jest nagatywny.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność kobiety wraca do normy bardzo szybko. Zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek (o ile kobieta nie stosuje żadnego innego środka antykoncepcyjnego). Mdłości i złe samopoczucie mogą rzeczywiście być objawem domyślnym ciąży, ale równie dobrze mogą być spowodowane chorobą wrzodową, stresem, tzw. "grypą żołądkową" (proszę sprawdzić temperaturę ciała) itp. Test ciążowy ma dość dużą skuteczność, ale przy wczesnej ciąży może być fałszywie dodatni. Najlepiej będzie, jeśli poczeka Pani na miesiączkę, i jeśli nie pojawi się ona w spodziewanym terminie, ponownie wykona Pani test ciążowy. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że drugi okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ma prawo się trochę spóźniać - około 8-10 dni, czasem więcej (pierwszy okres to jest tak naprawdę nie miesiączka, tylko tzw. krwawienie z odstawienia hormonów) i nie musi być to spowodowane ciążą. Z tego wynika, że ze zrobieniem testu ciążowego może Pani poczekać nawet do około 10.grudnia.

Pozdrawiam!