Ciąża pomimo tabletki po

Witam, wczoraj dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nie wiem, jak to możliwe, ponieważ wzięłam E*** ("tabletka po") 20 godzin po stosunku (pękła prezerwatywa). Ostatnią miesiączkę miałam 08.05.2010 r., lekarz po wykonaniu badania USG stwierdził, że jestem w 7. tyg. i 4 dni. Teraz zastanawiam się, czy wszystko jest dobrze. Czy E*** może wpłynąć negatywnie na dziecko? Brałam też dosyć często N***, I*** lub P*** (leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe), ponieważ bolał mnie ząb. Czy to mogło zaszkodzić dziecku? A i dosyć sporo paliłam, teraz staram się ograniczyć. Możecie mi też napisać co znaczą skróty: GS-2,52mm-7tyg 4dn, CRL-1,17- 7tyg 3dni. widoczne ASP płodu. Kosmówka bez cech odwarstwienia. Chciałabym orientacyjnie wiedzieć, czy te dane są w normie i co w ogóle to znaczy. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Nie wiem, czy to istotne, ale dodam, że mam 25 lat i to moja druga ciąża. Mam już 15-miesięczną córeczkę. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

"Tabletka po" nie ma 100% skuteczności. Nie powoduje ona jednak uszkodzeń zarodka, jeśli mimo zastosowania jej dojdzie do zapłodnienia i implantacji. GS oznacza pęcherzyk ciążowy (ang. gestational sac), CRL- długość ciemieniowo-siedzeniową (crown-rump length), czyli wielkość zarodka. ASP to natomiast akcja serca płodu. Wynik badania USG jest w normie. Pierwsze dwa z wymienionych przez Panią leków są w ciąży niewskazane, lecz trudno przewidzieć, czy fakt, że je Pani przyjmowała, będzie miał negatywny wpływ na dziecko. Raczej nie. Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszgo przebiegu ciąży!