Ciąża pozamaciczna - kiedy mogę starać się o dziecko?

Byłam 3 miesiące w , kiedy wykryto u mnie ciąże pozamaciczną, usunięto mi prawy jajowód. Kiedy mogę starać się znów zajść w ciążę, jest jakieś ryzyko, że znów będzie pozamaciczna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej wynosi około 2% w stosunku do liczby porodów. W przypadku występowania ciąży pozamacicznej w przeszłości (jak jest w Pani przypadku), ryzyko to wzrasta około dziesięciokrotnie. Można więc powiedzieć, że statystycznie ma Pani 20% szans, że sytuacja się powtórzy.
Jeśli nie było żadnych powikłań po przebytym zabiegu, to ponowne starania o ciążę można rozpocząć po około trzech cyklach od usunięcia jajowodu.