Ciąża - przeziębienie

Dzień dobry. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Mam takie pytanie: jestem przeziębiona. Proszę mi doradzić, jakie leki można zażywać, będąc w ciąży nie chciałabym zaszkodzić mojemu dziecku. Pozostał mi kaszel i katar, jest to strasznie upierdliwe, nie brałam żadnych leków. Pozdrawiam.

Witam!
Lekiem bezpiecznym w ciąży jest paracetamol. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Znajduje się w wielu popularnych środkach na przeziębienie. Jedna tabletka zawiera przeważnie 500 mg tej substancji. Dziennie można zażyć najwyżej 4 gramy (czyli 8 tabletek). Stosuje się je co 4-6 godzin. Za jednym razem można zażyć 1-2 tabletek (500-1000 mg), należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć dawki maksymalnej (4 g/dobę).
Co do innych leków - albo są przeciwwskazane, albo nie przeprowadzono wiarygodnych badań dotyczących ich wpływu na przebieg ciąży. Do drugiej kategorii (C) należą aerozole do nosa obkurczające śluzówkę. Prawdopodobnie miejscowe stosowanie nie wpływa na przebieg ciąży, nie ma jednak na to dowodów.
Jednym słowem, paracetamol może Pani przyjmować według powyższych zasad - w sprawie innych preparatów powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.