Ciąża przy PCOS

Witam,
mam 21 lat i od niedawna mam stwierdzone pcos. Na razie nie biorę żadnych leków, bo mój lekarz chce poczekać aż dostanę miesiączkę. Moje pytanie brzmi, czy jeśli współżyłam w czasie dni płodnych, jest szansa, że mogę zajść w ciąże przy pcos? I czy pcos wyklucza zajście w ciąże bez leczenia?

Dodam, że w październiku 2009 poroniłam 5 tygodniową ciąże.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź, Agata

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może przebiegać w różny sposób u różnych pacjentek. Jedne są zupełnie niepłodne (nie mają owulacji) inne natomiast zachodzą w ciążę bez większych problemów. Termin "dni płodne" oznacza kilka dni poprzedzających i krótki okres tuż po owulacji. Jeśli zaobserwowała Pani objawy dni płodnych, tj. przejrzysty, obfity śluz szyjkowy, skok temperatury- to znaczy, że najpewniej owulacja się pojawiła. Jeśli współżyła Pani w  tym okresie, to poczęcie jest możliwe.
Pozdrawiam serdecznie!