Ciąża przy zaniku miesiączki na 6 miesięcy

Moja przyjaciółka miała zanik miesiączki na jakieś 6 miesięcy, uprawiała seks bez prezerwatywy, dzisiaj dostała okres [wczoraj także współżyła]. Czy mogła zajść w ciążę, jeżeli nie miała okresu przez tak długi czas?

Witam!

Ponieważ u koleżanki wystąpiła miesiączka, oznacza to, że nie zaszła w ciążę podczas poprzednich stosunków. Dotyczy to również ostatniego (nawet jeżeli doszłoby do zapłodnienia, zarodek nie miałby odpowiednich warunków do zagnieżdżenia się w macicy). Jednak koleżanka nie powinna współżyć bez zabezpieczenia. Fakt, że dostała miesiączki oznacza, że 2 tygodnie wcześniej wystąpiła owulacja (więc występowały dni płodne).

Niewystępowanie miesiączek przez ponad pół roku to już wtórny brak miesiączki. Koleżanka powinna udać się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Powodem mogą być zaburzenia hormonalne (w tym hiperprolaktynemia lub  zespół policstycznych jajników).