Ciąża w późnym wieku przy zatorach płucnych i nadwadze

Mam 45 lat, ostatnią miesiączkę miałam w grudniu, teraz miewam bóle brzucha, uderzenia ciepła w nocy. Biore A***, mam 1 dziecko, myślę o założeniu drugiej rodziny z młodszym mężczyzną i spodziewam się, że chciałby mieć ze mną dziecko. Czy to jest jeszcze możliwe? Czy powinnam brać jakieś hormony żeby wydłużyć okres płodności? W jaki sposób mogę najszybciej zajść w ciążę?
Wiem, że ze względu na wiek i stan zdrowia może nie powinnam nawet się zastanawiać nad drugim dzieckiem (miałam 2 zatory płuc z komplikacją, mam nadwagę, bardzo źle znoszę ciążę - kość łonowa mi się rozchodzi od początku, mam wysokie ciśnienie, podniesiony cukier, wrzody i parę innych rzeczy...).
Dla pełnego obrazu dodam, że byłam 3 lata temu w ciąży, ale moja córka miała syndrom Pallister-Killian i urodziłam ja w 5 miesiącu.
Bardzo proszę o poradę i ewentualnie podanie adresu lekarza, który mógłby mi pomóc? Jestem zwolenniczka leczenia naturalnego.

Pozdrawiam serdecznie, 45

Lek. Magdalena Kowalska

Mam 45 lat, ostatnią miesiączkę miałam w grudniu, teraz miewam bóle brzucha, uderzenia ciepła w nocy. Biore A***, mam 1 dziecko, myślę o założeniu drugiej rodziny z młodszym mężczyzną i spodziewam się, że chciałby mieć ze mną dziecko. Czy to jest jeszcze możliwe? Czy powinnam brać jakieś hormony żeby wydłużyć okres płodności? W jaki sposób mogę najszybciej zajść w ciążę?
Wiem, że ze względu na wiek i stan zdrowia może nie powinnam nawet się zastanawiać nad drugim dzieckiem (miałam 2 zatory płuc z komplikacją, mam nadwagę, bardzo źle znoszę ciążę - kość łonowa mi się rozchodzi od początku, mam wysokie ciśnienie, podniesiony cukier, wrzody i parę innych rzeczy...).
Dla pełnego obrazu dodam, że byłam 3 lata temu w ciąży, ale moja córka miała syndrom Pallister-Killian i urodziłam ja w 5 miesiącu.
Bardzo proszę o poradę i ewentualnie podanie adresu lekarza, który mógłby mi pomóc? Jestem zwolenniczka leczenia naturalnego.

Pozdrawiam serdecznie, 45

Witam!

Na podstawie Pani opisu można podejrzewać: wchodzenie w wiek okołomenopauzalny (uderzenia gorąca) oraz rzeczywiście niezbyt dobry stan zdrowia - duże ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Po przejściu 2 epizodów zatorowości płucnej leczenie hormonalne jest u Pani przeciwwskazane. Natomiast by ocenić szanse donoszenia ciąży bez komplikacji - nie tylko dla malucha, jak i dla Pani - potrzebna jest całościowa ocena internistyczna, okulistyczna (czy nie ma retinopatii nadciśnieniowej) - a ryzyko zdaje się niestety być naprawdę spore. Ze względu na wymienione czynniki ryzyka - najlepiej by ta decyzja została podjęta po konsultacji zarówno z ginekologiem, jak i właśnie internistą.

Jeżeli chodzi o szanse na zajście w ciążę - proponuję w pierwszej kolejności oznaczenie hormonów płciowych, przede wszystkim; FSH, LH i estrogenów, na tej podstawie można rozpoznać pierwsze przesłanki nadchodzącej menopauzy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł, jakie objawy cukrzycy powinny zaniepokoić.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!