Ciąża wysokiego ryzyka i wynik badania USG ciąży

Mam 40 lat 20maja byłam u lekarza który stwierdził wczesną ciążę Juz następnego dnia miałam umówione usg i ponownie wizytę u lekarza Badanie wykazało że widoczny prawudĺowo położony pęcherzyk ciążowy którego GS 8mm co odpowiada 5,3 tyg Wewnątrz nie uwidoczniono pola płodowego Następne usg mam 4czerwca.Lekarz powiedział ze to jest to ciąża wysokiego ryzyka pytanie co jesli na badaniu nie zobaczymy bijącego serduszka a jesli będzie to jakie badania dodatkowe mnie czekają

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Fakt ciąży wysokiego ryzyka wiąże się przede wszystkim z Pani wiekiem, na ryzyko mogą mieć ew. wpływ choroby współistniejące przed ciążą. Na obecnym etapie zarodek rozwija się prawidłowo, akcja serca płodu powinna być widoczna po 6. tyg. ciąży, stąd konieczność powtórzenia badania po 2 tyg. W dalszej kolejności, w związku z wiekiem, warto będzie rozważyć wykonanie testu PAPP-A i ew. badań genetycznych.