Ciąża zagrożona tkz wysokiego ryzyka - jeszcze raz

Witam, muszę zadać ponownie te pytanie, bo jest to bardzo ważna sprawa. Interesuje mnie czy ciążę zagrożoną wysokiego ryzyka, jaką jest niewątpliwie ciąża pochodząca z zapłodnienia pozaustrojowego i bliźniacza, może prowadzić każdy lekarz ginekolog? Jaki zakład opieki zdrowotnej w takiej sytuacji może przyjąć poród? Dzisiaj rozmawiałem z jednym z konsultantów wojewódzkich w dziedzinie ginekologii i położnictwa i stwierdził, że poród w takim przypadku odbyć się musi w placówce medycznej II stopnia referencyjności na poziomie wojewódzkim. Więc są jakieś zasady lub zalecenia, które trzeba przestrzegać podczas prowadzenia ciąż zagrożonych tkz wysokiego ryzyka. Proszę podać akty prawne lub wytyczne które znajdują się może w fachowej literaturze medycznej. Sprawa bardzo pilna. Bardzo proszę o odpowiedź - Krzysztof

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam ponownie.

Każdy lekarz, który posiada specjalizację w zakresie ginekologii i położnictwa posiada uprawnienia do prowadzenia zarówno ciąży mnogiej, jak i ciąży po zapłodnieniu pozaustrojowym, i to właśnie on kieruje ciężarną do ośrodka opieki perinatalnej o odpowiednim stopniu referencyjności. Tak jak Panu pisałam - w zależności od stanu ciężarnej i płodów. Jeżeli na przykład w 30. tygodniu ciąży istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym, kobieta powinna trafić do ośrodka o III stopniu referencyjności, ale jeśli sytuacja taka ma miejsce w 35. tygodniu - wystarczy ośrodek stopnia II. W kwestii tej obowiązują wytyczne Krajowego Konsultanta ds. Neonatologii. Ginekolodzy w naszym kraju opierają się także na rekomenendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Myślę jednak, że opieka dobrego ginekologa będzie dla Państwa cenniejsza, niż analiza specjalistycznych wytycznych.