Ciąże bezzarodkowe i poronienia

Miałam dwie ciąże bezzarodkowe w odstępie 3-4 miesięcy. Teraz boję się zajść. Czy powinnam zrobić jakieś badania? Czy to moja wina? Dodam, że za każdym razem sama poroniłam. Po ostatnim wciąż w nocy boli mnie lewy jajnik (3 tyg. temu), dlaczego teraz mam problem i jak się go leczy? Mam już córkę 6-letnią. Ciąża bez żadnego problemu.

Lek. Marta Hat

Witam!

Przede wszystkim nie powinna Pani obwiniać się za zaistniałą sytuację. Jeżeli jest Pani trudno warto odbyć rozmowę z psychologiem, a także lekarzem, który dokładnie wyjaśni Pani możliwe przyczyny poronień. Zwykle w przypadkach, gdy wykrywa się tzw. puste jajo płodowe rozwój zarodka jest zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych. Może to nie będzie dla Pani pociechą, ale bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie, a w większości przypadków kobieta bez większych problemów zachodzi w kolejną ciążę. Po dwóch lub więcej poronieniach zwykle wykonuje się badania - zalecane jest wykonanie badań genetycznych, oceny anatomicznej narządu rodnego (USG dopochwowe), badania immunologiczne (przeciwciała antyfosfolipidowe), badania hormonalne (hormony płciowe), ocena wpływu ewentualnej infekcji dróg rodnych. Podczas rozmowy ze swoim ginekologiem należy wspólnie ustalić plan diagnostyczny, aby jak najlepiej przygotować się na ewentualną ciążę. Nie jest ona zalecana wcześniej niż po 3 miesiącach od poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!