Ciemne brązowe plamy

Witam,
chciałabym wiedzieć od czego pojawiają się ciemno brązowe plamienia przed miesiączką. Mam już tak 3 raz, później pojawia się normalna miesiączka. Pytałam swojego lekarza, ale powiedział, że wszystko jest w normie, nie wysłał mnie na żadne badania, jednak mnie to niepokoi.

Mam wkładkę antykoncepcyjną od 2 lat, czy to może być przyczyną? Dodam, że lekko mnie kłuje prawy jajnik, a gdy pojawia się prawidłowa miesiączka, to ból się nasila, promieniuje na plecy i nogę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Brązowe plamienie w drugiej fazie cyklu (przed miesiączką) jest typowe dla niewydolności ciałka żółtego (zbyt małego stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu). Raczej nie jest to działanie niepożądane wkładki, ponieważ pojawiło się dopiero po dwóch latach stosowania jej. Jeśli objaw ten będzie się powtarzał, konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych. Ból, który Pani opisuje, związany jest najpewniej z samą miesiączką.
Pozdrawiam serdecznie!