Ciemniejsze widzenie barw u dziewięciolatka

Witam! Mój 9-letni syn od ok. 4 miesięcy skarży się na chwilowe ciemniejsze widzenie barw. Dolegliwość tę zgłasza mi 3-4 razy w tygodniu. Ograniczyłam mu korzystanie z telewizora i komputera do 1 godz. dziennie, ale to nie odniosło skutku. Badanie okulistyczne i neurologiczne (EEG w normie) nie wykazało nieprawidłowości. Nie wiem co dalej robić?

Witam serdecznie!

Trudno ustosunkować się do tego problemu, ponieważ widzenie natężenia barw uzależnione jest od oświetlenia. Wynika to z budowy ludzkiego oka. W trakcie pełnego oświetlenia możliwe jest widzenie soczystych barw, zdolność ta obniża się wraz z mniejszym oświetleniem na rzecz podniesienia ostrości widzenia. W przypadku mroku, półmroku, barwy tracą intensywność, są ciemniejsze. Podstawą rozwiązania problemu jest przede wszystkim rozmowa z dzieckiem. Ważne jest ustalenie np. w jakich okolicznościach problem się zdarza, czy towarzyszą mu inne objawy (inne zaburzenia widzenia, ból głowy itp). Ważny jest także wywiad na temat zdrowia dziecka, czy dotychczas miewało problemy zdrowotne, czy zażywa jakiekolwiek leki, przeszło w ostatnim czasie uraz głowy itp. Z badań dodatkowych warto byłoby wykonać morfologię krwi, badanie OB, CRP, a także przyjrzeć się diecie chłopca - czy nie ma np. niedoborów witamin itp. W razie dalszych wątpliwości neurolog powinien skierować dziecko na rezonans magnetyczny głowy. Warto także przeprowadzić ocenę psychologiczną, jeżeli zostaną wykluczone organiczne przyczyny problemu.

Pozdrawiam serdecznie!

Lek. med. Agnieszka Barchnicka