Ciemnienie powiek przy AZS

Witam. Mam na imię Joanna i mam 18 lat. Od roku i dwóch miesięcy mam bardzo duży problem z alergią. Atopowe zapalenie skóry wykryto u mnie, kiedy byłam małym dzieckiem. W dzieciństwie miewałam problemy z leczeniem objawów. Często pojawiała się na moim ciele swędząca pokrzywka na zgięciach całego ciała, wówczas drapałam się do krwi. Zażywałam leki przeciwhistaminowe starszej generacji oraz miejscowo - kortykosteroidy. W wieku lat 12 rozpoczęłam immunoterapię swoistą - szczepionki na alergeny. Odczulałam się na pyłki: olcha, leszczyna i brzoza bodajże. Po roku przerwałam terapię, bo odczułam wyraźną poprawę. Dalej pojawiał się świąd i pokrzywka, ale jedynie na szyi i zgięciach łokciowych. Leki przeciwhistaminowe zażywałam od czasu do czasu. Ten błogi stan trwał do czasu kiedy poszłam do liceum. W połowie roku alergia zaostrzyła mi się tak jak jeszcze nigdy. Zażywam leki przeciwhistaminowe najnowszej generacji, ale mało co pomagają. Wyprysk i swędzenie odczuwam czasami nawet na całym ciele. Zalecono mi zrobienie testów skórnych. Wyszły beznadziejnie - alergia na wszystkie badane alergeny. Ponownie zaczęłam chodzić na immunoterapię swoistą, tym razem zaczynając od roztoczy kurzu domowego. Obecnie leczę się już 7 miesiąc bez większych rezultatów. Od początku tego nasilenia towarzyszy mi również ściemnienie powiek. Wokół oczu skóra ma zabarwienie brązowo- czerwone. Czy można się tego pozbyć? Jeżeli tak to w jaki sposób? I jeszcze chciałabym spytać czy światłoterapię można łączyć z odczulaniem szczepionkami. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!
Przebieg atopowego zapalenia skóry jest niestety nieprzewidywalny. Oprócz wpływu alergenów bardzo ważną rolę pełnią także czynniki emocjonalne - wiadomo, że choroba ulega zaostrzeniu pod wpływem stresu. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że z wiekiem AZS zwykle się wycisza - objawy ustępują lub znacznie się zmniejszają. Jest Pani jeszcze w okresie burzy hormonalnej związanej z pokwitaniem, co może tłumaczyć burzliwy przebieg ostatniego zaostrzenia choroby.
Skóra wokół oczu osób z AZS jest zwykle ciemniejsza niż u zdrowych ludzi, występują "cienie" pod oczami - objaw ten określany jest obrazowo jako "oczy szopa pracza". Dodatkowe podrażnienie wywołane reakcją alergiczną może powodować nasilenie tego stanu. Zwykle po ustąpieniu stanu zapalnego, zwłaszcza jeśli proces ten nie trwał długo, skóra wraca do swego normalnego koloru.
Jeśli chodzi o fototerapię - może być ona stosowana u osób poddawanych immunoterapii swoistej (odczulaniu). Powinna być jednak uzgodniona z alergologiem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.