Cienie wokół oczu a anemia

czy ciemne cienie wokół oczu mogą mieć inna przyczyne oprócz anemii ? badanie na anemie miałam pol roku temu i wyszly dobre a cienie mam od kilku lat czy moze być jakas ina przyczyna? nie mam ich od urodzenia a bardzo mnie szpeca. skora pod oczami NIE jest opuchnieta tylko jakby brazowa a buzia blada proszę o odpowiedz z góry dziekuje.

Przyczyn może być wiele. Złe krążenie limfatyczne i nieprawidłowa mikrocyrkulacja krwi pod skórą oczu mogą być jednymi z nich. Być może brakuje Pani witamin i składników mineralnych. Coraz więcej testów wskazuje niedostateczny poziom witaminy D i K jako jedną z przyczyn cieni i podpuchniętych oczu. Niedobór wspomnianych witamin ma szczególny wpływ na odczuwanie zmęczenia. Osoby przesiadujące przed komputerem w ciągu całego dnia latem mogą cierpieć na niedostatek światła słonecznego, stąd może wystąpić niedobór wit D oraz serotoniny. W okresie jesienno-zimowym nawet przy prawidłowej diecie, taki stan może się jeszcze pogłębić. Dni są krótkie, często nasze codzienne życie ogranicza się do porannego wyjścia do pracy kiedy jest ciemno i ponurego dnia kiedy wracamy do domu. Brak aktywności fizycznej jeszcze bardziej zwiększy bladość skóry twarzy przez co cienie pod oczami będą bardziej widoczne.
Bogatym źródłem Wit. D3 są ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela itd.), należy ich jeść jak najwięcej. Jeśli nie lubimy ryb, można się suplementować tranem. Dużo witaminy K znajduje się m.in. w ciemnozielonych liściastych warzywach, produktach mlecznych i awokado.
Zachęcam też do aktywności fizycznej, najlepiej na powietrzu, dla relaksu, poprawy krążenia, kondycji i odporności. Jeszcze więcej nt. cieni pod oczami można przeczytać na http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-cieni-pod-oczami, serdecznie pozdrawiam, Anna Brinken