Cierpliwość przy wychowywaniu dziecka

Ciąża i okres połogu przebiegały bez żadnych komplikacji. pracowałam do 7 m. ciąży, poród siłami natury. Jeśli chodzi o cierpliwość to ją mam. Tylko widzę moje dziecko często zmęczone, ale mimo to nie chcę spać. Cały dzień jest bardzo energiczne nie usiądzie nawet na chwilę, nie chce siedzieć na spacerze, ciężko go nakarmić w końcu jest zmęczony, marudny, ziewa ale nie chce spać. śpiewam kołysanki, słuchamy kojącej muzyki, przytulam jak zaśnie to 15 max 30 min i dalej jest nie wyspany.

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Nie napisała Pani w jakim wieku jest obecnie dziecko. Zapotrzebowanie na sen zależy od wieku dziecka ale przede wszystkim od cech indywidualnych. Są dzieci śpiące długo, wykazujące duzą potrzebę spania w środku dnia, są dzieci o nieco mniejszym zapotrzebowaniu na sen. Myślę, że w uregulowaniu kwestii spania pomocne może okazać się uregulowanie trybu życia, wprowadzenie schematu dnia, w którym znajdzie się czas na drzemkę. Warto pamiętać o wyciszaniu dziecka przed porą drzemki i spania, unikaniu pobudzających zabaw i aktywności w tym czasie.

Witam Panią
Pisze Pani o tym że ma Pani dziecko bardzo ciekawe świata, które ma dużą potrzebę stymulacji. Dlatego przy zasypianiu lepiej zrezygnować z śpiewania kołysanek czy słuchania kojącej muzyki bo być może ta forma także pobudza dziecko do działania, a jeszcze może być tak że Pani dziecko po prostu nie potrzebuje tyle spać ile Pani od niego oczekuje.
Anna Suligowska