Citabax

Witam! Jestem 40-letnim mężczyzną (aktorem, co pomogło mi w zdefiniowaniu moich stanów lękowych i problemów społecznych). Od roku przyjmuję Citabax, od grudnia 2008 jego zwiększoną dawkę (40 mg), która to dopiero zaczęła przynosić pożądane efekty - oceniam je nie tylko na podstawie doraźnych odczuć, ale również w skali porównawczej rok do roku. Mój psychiatra zmienił miejsce pracy, obecnie lek przepisuje mi lekarz pierwszego kontaktu. Pytanie dotyczy czasu: jak długo mogę przyjmować tę dawkę? Mimo iż poprawa jest znacząca, nie czuję się na tyle silny, by eksperymentować z jej obniżaniem, a może powinienem? Dochodzą mnie sprzeczne opinie ze strony różnych publikacji, znajomych (w tym lekarzy, tyle że nie ma wśród nich akurat psychiatry), od tych, że lek staje się po pewnym czasie bezużyteczny, po te, iż można go przyjmować naprawdę długo. Będę wdzięczny za pomoc - Pozdrawiam, Jacek
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panie Jacku,

Lek wraz z upływem czasu nie staje się bezużyteczny lub mniej użyteczny – czego najlepszym dowodem jest, że nie obserwuje Pan u siebie pogorszenia. Jeżeli nie występują objawy niepożądane – lek można przyjmować przez wiele lat. Gdyby zaszła konieczność przerwania kuracji – wtedy należy lek odstawiać powoli. Nie pisze Pan, z jakiej przyczyny przyjmuje Pan Citalopram (citabax), rozumiem, że chodzi o stany lękowe lub depresję. Długość terapii zależy od przebiegu choroby – a ten zna prowadzący Pana leczenie lekarz psychiatra.

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest próba kontaktu z lekarzem, który Pana prowadził i zlecił lek. Jeżeli się to nie uda – proponuję udanie się z kartami informacyjnymi ze szpitala lub poradni do innego lekarza psychiatry – w celu ustalenia, jak długo (w oparciu o rozpoznanie i przebieg Pana choroby) powinien Pan kontynuować terapię. Przestrzegam przed samodzielnym odstawieniem leku – co może skończyć się objawami „z odstawienia” i nagłym pogorszeniem stanu. W przypadku depresji leczenie może trwać nawet do kilku lat – co zapobiega nawrotom choroby.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Citabax czyli citalopram to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek szeroko stosowany, szczególnie w leczeniu depresji.

Standardowa dawka w leczeniu depresji to 20 mg dziennie, dawka maksymalna 40 mg dziennie.

Jeśli chodzi o leki antydepresyjne, to nie ma standardowych, z góry określonych ram czasowych ich stosowania. Podczas stosowania citaloptamu w czasie pierwszego epizodu depresji, lek należy stosować przez co najmniej pół roku. Nie ma jednoznacznie określonej górnej granicy stosowania leku. Nie ma on tez działania uzależniającego. Przy odstawianiu, szczególnie tym gwałtownym mogą jednak wystąpić objawy odstawienne. Ważna jest ocena, czy Pana zdaniem lepiej funkcjonuje Pan z tym lekiem czy bez niego. Jeśli nie chce Pan zmniejszać dawki leku, a nie wywołuje on objawów niepożądanych, to można przyjmować go dalej.

W Polsce niewiele jest doniesień na temat długotrwałego przyjmowania leków antydepresyjnych. Trudno jest jednak jednoznacznie wykazać skutki uboczne przy ich długotrwałym przyjmowaniu. W Pana przypadku warto jest wykonać kontrolne EKG, badania dotyczące funkcji wątroby, sprawdzić cholesterol i trójglicerydy. Poza tym może Pan przeczytać ulotkę i zobaczyć czy lek nie powoduje u Pana efektów ubocznych. Nawet jeśli jednak on wystąpią, a korzyści z przyjmowania leku, przeważają nad działaniami niepożądanymi, to lek należy przyjmować dalej.

Może Pan znaleźć nowego lekarza psychiatrę i raz na jakiś czas zgłaszać się do niego na kontrolę. Leki może dalej przepisywać rodzinny, jednak w przypadku zmniejszania dawki, zmiany leku czy jego odstawienia, to lekarz psychiatra powinien mieć nad tym kontrolę.