Citabax 40- jak długo przyjmować?

Od roku przyjmuję Citabax początkowo 20, od grudnia 40 i dopiero ta dawka przyniosła pożądane efekty, jestem zadowolony ale boję się odstawienia czuję, że to jeszcze nie czas- jak długo mogę przyjmować ten lek w takiej dawce?

ponad rok temu

Szanowny Panie
Na to pytanie może odpowiedzieć tylko lekarz psychiatra po zbadaniu Pana. Nie ma ścisłych reguł dotyczących czasu stosowania leku, decyzje te są dostosowywane indywidualnie do pacjenta, jego reakcji na leki, nasilenia objawów, dotychczasowego przebiegu leczenia, stosowanych dawek itd. Często uzyskaniu remisji stosuje się jeszcze przez dłuższy czas lek przeciwdepresyjny w małej dawce jako tzw. dawkę podtrzymującą zabezpieczającą przed ponownym pojawieniem się choroby bezpośrednio po zaprzestaniu przyjmowania leku. Decyzja o odstawieniu w żadnym razie nie może być podjęta bez konsultacji z lekarzem. Często zdarza się, że pacjenci interpretują krótkotrwałe dobre samopoczucie jako właściwy moment do odstawienia leku "czułem się już dobrze więc myślałem, że nie jest mi już potrzebny", jednak okazuje sie to przedwczesne i kończy się nawrotem depresji. Apeluję więc o rozwagę i udanie się na wizytę kontrolną, która rozwieje Pana obawy.