Citabax/Xetanor

Witam. W maju 2008 roku zaczęłam brać Xetanor, brałam go równo rok. Po odstawieniu tabletek czułam się bardzo dobrze, chociaż nie było to łatwe. W poprzednim tygodniu objawy wróciły, znów mam kołatanie serca, lęki, problemy z zasypianiem, gdyż wybudzam się z kołataniem serca. Objawy nie są tak silne jak rok temu i nie powtarzają się regularnie. Dziś byłam u psychiatry i przepisała mi Citabax, nie jestem jednak pewna, czy to dobry pomysł, aby zaczynać od nowa. Po Xetanor byłam bardzo senna, nie chcę, aby znów to powróciło, czy nie da się tych objawów leczyć w inny sposób? Czy tylko tabletki są rozwiązaniem? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Farmakoterapia nie jest jedynym rozwiązaniem w przypadku tego typu dolegliwości. Decyzję, czy wystarczające będą oddziaływania psychologiczne (psychoterapia) czy też w tym momencie należy już włączyć leki podejmuje zawsze psychiatra po osobistym zbadaniu, analizując profil i nasilenie objawów. Jeśli objawy są lekkie i jest szansa, że terapia psychologiczna będzie wystarczająca, wtedy czasem wstrzymujemy się z farmakoterapią. Z praktyki klinicznej największą korzyść przynosi jednak połączenie tych dwóch form terapii, a nie wybieranie pomiędzy nimi. W mojej opinii powinna Pani zacząć przyjmować przepisany lek po to, aby nie nastąpił kolejny nawrót choroby. Odwlekanie tej decyzji może spowodować pogorszenie Pani stanu psychicznego.

Jeśli dalej czuje się Pani zagubiona i obawia się farmakoterapii, to może ponownie powinna się Pani udać do psychiatry na szczerą rozmowę. Powiedzenie głośno o swoich obawach i usłyszenie od specjalisty opinii odnośnie Pani stanu psychicznego i wskazań co do leczenia powinno rozwiać pani wątpliwości. Z praktyki klinicznej rozumiem, że pacjenci często boją się ponownego przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, zazwyczaj jednak rozumieją z czasem, że priorytetem jest utrzymanie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie życie bez leków. Najważniejsze jest w końcu to, aby wróciła Pani do pełnej formy, a przykre dolegliwości nie nawróciły w takim nasileniu jak poprzednio.

Pozdrawiam serdecznie