Co bardziej zwiększa krzepliwość krwi - tabletki czy krążek?

Muszę stosować środki hormonalne ze względu na skłonności do mięśniaków oraz nieregularne i przedłużające się miesiączki, z powodu których zapadłam na anemię. Jednak zażywanie tabletek spowodowało u mnie wzrost trójglicerydów oraz cholesterolu i co najbardziej mnie martwi wzrósł poziom płytek krwi i znajduje się na górnej granicy normy. Poza tym mam żylaki, ale nie chorowałam nigdy na zakrzepicę. Wiem że stosując krążek można oszczędzić wątrobę ale czytałam, że zwiększa on gęstość krwi bardziej niż tabletki. Czy to prawda?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zarówno tabletki, krążki dopochwowe jak i plastry antykoncepcyjne zawierają te same środki hormonalne i finalnie skutkują osiągnięciem takiego samego poziomu hormonów we krwi kobiety. Oznacza to, że działania niepożądane tych środków również są podobne. To znaczy, że u kobiet u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej oraz zakrzepicy nie powinny być one stosowane. W zasadzie jednak w wybranych przypadkach powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską.
Rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą stosować klasycznych metod antykoncepcji, jest minipigułka.