Co dalej po zawale?

Witam, jestem mężczyzną, mam 59 lat, od 2 tygodni jestem po zawale (chyba koniuszkowym). Było to po dużym wysiłku: nikt dokładnie mi tego (jaki zawał) nie wyjaśnił. Koronografii jeszcze nie robiłem (boję się, taki ludzki odruch). Obecnie biorę silne leki (rozrzedzające krew ), jestem po badaniach u kardiolog. Stwierdziła, że: jakby stan echa serca i ekg po szpitalu jest lepszy. Ale tylna komora serca coś nie tak. Pojawiły się nowe objawy: ciężki oddech. Bardzo mnie to martwi, tzn. ten trudny oddech! Wynik badania echo serca: Aorta nieco szersza, 3,54, nie ma zmian na płatkach. ZA, LP powiekszony 4,4, ZM bez ograniczeń, fala zwrotna +/++. Pow UM 6,3. Naplyw EA 0,7, grubszy m.p.m komorowej 1,7/1,3, tylna ściana 1,45,1,1 cm. Powiekszona L.K - 4,8, 6,0 z gorszą kurczliwościa koniuszka. LVEF - 50%. PK 3,54. RVSP 14 mm Hg, ślad fali zwrotnej na /+/ do prawego przedsionka. Osierdzie bez zmian. Oczywiście w opisie zaznaczono też cukrzycę typ B (E11) - co to jest? Nigdy nie miałem problemów z cukrem i próba ponowna badania glukometrem w szpitalu nie potwierdziła cukrzycy, tzn. cukier był w normie. EKG było też różne z * załamkami ujemnymi T I, a VL V2 -5. Do domu przepisano mi leki - jak to brać? Tyle na raz? Proszę też o wytłumaczenie mi różnicy, czym są stendy, bajpasy, rozrusznik serca, kiedy się stosuje i co jest najlepsze? Mam też przepisaną nitroglicerynę. Czy po koronarografii są powikłania? Jak to się wykonuję? A co jak trzeba będzie zabieg koronarografii powtarzać? Obecnie inaczej się odżywiam (bez cukru, soli, trochę schudłem, ok. 3 kg), nie palę itd. Nadciśnienie mam prawie w normie, ale jest różne, to jest skokowe, od 135/90 do 130/80, a nawet 125/80, puls od 69-65. Pozdrawiam, E.D.

Pytanie zadane 20-12-2009r. o 15:22
lek. Agnieszka Barchnicka porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka

specjalista chorób wewnętrznych.

Porada eksperta

Witam serdecznie!

Koronarografia jest zabiegiem pozwalającym na uwidocznienia światła tętnic wieńcowych (zaopatrujących serce w tlen i składniki odżywcze), które powinno wykonać się u pacjentów ze świeżym zawałem serca lub tzw. niestabilną dławicą piersiową (stan przedzawałowy). Badanie polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do tętnicy udowej (nakłucie w znieczuleniu miejscowym), które następnie kieruje się do serca i naczyń wieńcowych, później podaje się kontrast i ocenia naczynia pod aparatem rentgenowskim.

Jeśli z jakichś przyczyn badanie nie zostało wykonane w świeżej fazie zawału (brak zgody pacjenta lub tzw. przechodzony zawał), należy pomyśleć o nim w przyszłości, dlatego, że nie tylko pozwala ocenić stan tętnic, ale także w razie istnienia przeszkody w przepływie krwi (zwężenie ścian, skrzep) można to naczynie udrożnić i w razie potrzeby założyć stenty (metalowe sprężynki zapobiegające nawrotowi zwężenia).

Koronarografia jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, aczkolwiek bardzo rzadko mogą zdarzyć się powikłania (zawał serca 0,07%, zgon 0,1%, udar mózgu 0,07%). Zabiegi te w razie wskazań można powtarzać.

W niektórych przypadkach, kiedy miażdżyca jest bardzo zawansowana, zmian jest wiele, chorego kwalifikuje się do zabiegu by-pasów czy wszczepienia nowych naczyń (najczęściej żył pobranych z kończyn dolnych) w celu ominięcia zwężeń.

Rozrusznik to zupełnie inna historia - wszczepia się pacjentom, u których naturalny rozrusznik serca pracuje nieprawidłowo (zmiany w ekg o charakterze tzw. bloku, bardzo wolna akcja serca, omdlenia i zasłabnięcia).

W Pana wynikach ECHO zwraca uwagę przerost mięśnia sercowego (być może na tle wieloletniego nadciśnienia, kiedy serce musi wykonywać cięższą pracę). Zaburzenia kurczliwości koniuszka mogą być wynikiem przebytego zawału, ale ogólna kurczliwość serca i efektywność jego pracy (frakcja wyrzutowa) jest w dolnej granicy normy. Bardzo dobrze, że stara się Pan utrzymać prawidłową wagę, nie pali papierosów oraz że aktualnie ciśnienia są wyrównane.

Leki, które Pan zażywa stanowią standard w leczeniu choroby wieńcowej, i zażywanie ich będzie odbywać się, niestety, do końca życia (z wyjątkiem klopidogrelu, który stosuje się przez rok od przebytego zawału).

Najważniejsze, aby był Pan w stałym kontakcie z kardiologiem. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych, szczególnie jeśli nie ustąpią po nitroglicerynie, proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Stan pozawałowy serca

Bardzo proszę o interpretację wyniku badania echokardiograficznego. Ao - o mocniej wysyconych...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Viagra a Nebilet.

Witam, czy stosowanie Viagry 25mg nie jest bezpieczne w sytuacji leczenia się następującymi...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Niedomykalność zastawki dwudzielnej serca

Witam, mam 23 lata i jestem kobietą. Rok temu, na podstawie badania echa serca, zdiagnozowano...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Problemy z ciśnieniem po zawale serca

Witam, mój tata w 2007 roku miał zawał serca (choroba wieńcowa), po którym miał...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Ból klatki piersiowej, duszności

Witam! Kobieta, lat 37. Od kilku tygodni dokuczają mi bóle klatki piersiowej. Ból...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Czy to początek zawału?

Od pewnego czasu mam dziwne bóle w klatce piersiowej, jakby ktoś pocierał mi wnętrznosci...

dr Maciej Pawłowski Porady udziela dr Maciej Pawłowski diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.
Lekoterapia po zawale serca

Witam, mam poważny problem z braniem bisocardu. Biorę go rano 5mg razem z tricate 1,25. Następne...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij