Co dalej z tą luteiną?

Rok temu poroniłam w 5 tyg. Potem pojawiły się  komplikacje torbiel jajnika która sama zanikła. Od tego czasu lekarz kazał zakładać luteinę od 16 dc przez 10 dni. te cykle się  stabilizowały. Od 3 mies. staramy się  o dziecko. Cykle mam różne 28 a ostatnio dostawałam okres w 25 dc. mam pytanie. Lekarz powiedział że jak dowiem się, że zaszłam mam cały czas zakładać luteinę. Martwi mnie to że zwykle okres dostawałam przy 8, 9 tabletce a teraz już założyłam 10 i nic.

Co by było gdybym była w ciąży a miała parę dni przerwy w luteinie. Chodzi mi o to że jest 26 dc ja założyłam ostatnia tabletkę na noc, test negatywny jeśli nie dostane okresu i uda się, że zajdę w ciąże to czy zaszkodzi to że przez te parę dni nie założę tabletki dopóki się  nie potwierdzi ciąża. Wiem że panikuję ja nie chce zaszkodzić w razie czegoś dziecku.

Wiem, że to może być zwykłe opóźnienie okresu ale nie wiem jak się  ma ta przerwa na okres do ewentualnej ciąży. Czy w razie pozytywnego testu np za parę dni mam zakładać luteinę. Jeszcze jedno pytanie jak długo mam zakładać luteinę usg w porządku. A badanie progesteronu wykonałam ostatnio ok 4 mies. temu a lekarz nadal każe zakładać. Czy mogę mieć juz za dużo tego progesteronu.

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Syntetyczny progesteron, który Pani pryzmuje, nie kumuluje się w Pani organizmie. Może Pani więc bez szkody stosować go długotrwale- tak długo, jak zaleci Pani lekarz, najprawdopodobniej aż do momentu, kiedy zajdzie Pani w ciążę i jeszcze przez pewien czas jej trwania.

Najprawdopodobniej ginekolog zdiagnozował u Pani niedomogę lutealną. Jest to stan, w którym ciałko żółte produkuje zbyt mało progesteronu, co doprowadza do plamień w drugiej fazie cyklu oraz nierzadko problemów z zajściem i donoszeniem ciąży. Dlatego zaleca się suplementować progesteron w drugiej fazie cyklu oraz przez pierwsze kilkanaście tygodni ciąży.

Myślę, że nic się nie stanie, jeśli odczeka Pani z kontynuowaniem aplikowania tabletek do czasu, gdy test będzie pozytywny (zakładając, że jest Pani rzeczywiście w ciąży). Możliwe jednak, że krwawienie opóźnia się tylko jednorazowo, bez związku z ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!