Co dolega mojemu synkowi? Czy to może być anemia?

Witam serdecznie. Mam na imię Agata i jestem mamą rocznego dzieciątka. Moj synek skończył roczek i waży 10.5 kg, martwi mnie jednak jego zachowanie od pewnego czasu jest marudny, płaczliwy, ciągle by spał (śpi 2 razy dziennie po 1.5 h). Nawet jak się obudzi pobiega z godzinę i znawu marudzi do spania. Ostatnio także stracił apetyt co zdarzało się mu już wcześniej. Jest jeszcze jedno budzi się w nocy płacząc, przewraca się na brzuszek, podkula nogi. Bardzo dużo pije, jednak pilnuję żeby po każdym popiciu odbiło mu się. Ostatnio spadł z wagą 0.5 kg. Martwię się bardzo. Proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy jakie Pani opisała są dość mało charakterystyczne, aczkolwiek na ich podstawie można podejrzewać, że Pani synek może cierpieć na niedokrwistość, najprawdopodobniej spowodowaną niedoborem żelaza. Jest to bardzo częste schorzenie wieku dziecięcego, które bardzo łatwo może zostać zdiagnozowane.

Powinna wybrać się Pani do lekarza pediatry lub specjalisty medycyny rodzinnej, który po zbadaniu i zebraniu wywiadu zleci podstawowe badanie morfologiczne. Jeżeli przyczyną dolegliwości dziecka rzeczywiście jest anemia konieczna będzie substytucja żelaza.