Co jeść, aby dostać miesiączkę?

Mam 16 lat, ważę 49 kg. Wcześniej miałam problemy z odchudzaniem się, przez co zanikła mi miesiączka. Chodzę do lekarza i dostałam leki, progesteron. Chciałabym po prostu się dowiedzieć, jakiego rodzaju produkty jeść, aby moje hormony prawidłowo działały. Uwielbiam owoce i warzywa, jem ich naprawdę dużo, mogłabym w sumie zrezygnować z innych produktów, ale oczywiście tego nie zrobię:) Staram się zastąpić część owoców zdrowym posiłkiem, ale często nie mam apetytu ani ochoty na nic innego... Czy powinnam jeść na przykład tłuszcz, mięso (za którym nie przepadam, ale za to uwielbiam ryby), białko? Czy jakieś konkretne produkty podziałają na mój układ hormonalny, aby powrócił mi naturalnie regularny cykl miesiączkowy? Dziękuję za odpowiedź:)

Witam ciepło!

Nie podałaś swojego wzrostu, stąd ciężko mi określić, czy masz należną masę ciała, czy też niedowagę. Przede wszystkim powinnaś zadbać o odpowiednią podaż energii. Zapotrzebowanie kaloryczne dla dziewcząt w Twoim wieku wynosi 2500 kcal (przy umiarkowanej aktywności fizycznej).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
ZAPEWNI TO STAŁE DOSTARCZENIE ENERGII ORGANIZMOWI, przez co poprawi się Twoja koncentracja, zdolność uczenia się.

Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs.

Zasada 5U wg. prof. dr. hab. Stanisława Bergera:
1. Urozmaicenie - spożywanie różnorodnych produktów do każdego posiłku.
2. Umiarkowanie - jedzenie według potrzeb i utrzymanie optymalnej masy ciała.
3. Uregulowanie - stała ilość i częstotliwość posiłków w ciągu dnia.
4. Unikanie - nadmiaru: tłuszczu, cukru, soli, alkoholu.
5. Uprawianie - sportu, systematyczne ćwiczenia, codzienne spacery.

W Twoim przypadku naistotniejszą zasadą będzie UROZMAICENIE. Stosowanie diety odchudzające z pewnością przyczyniły się do wystąpienia niedoborów pokarmowych. Można je zniwelować właśnie poprzez spożywanie różnorodnych produktów.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych,
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło, margarynę, oleje roślinne).

Cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka) lepiej jest zamienić na  produkty o większej wartości odżywczej, wymienione powyżej.

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko - ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Pozdrawiam ciepło