Co jeść, by szybko schudnąć przy mało aktywnym trybie życia?

Dzień dobry. Jestem kobietą mam 22 lata,163 cm wzrostu i ważę około 75 kg. Mój tryb życia nie jest zbyt aktywny, ale chciałabym żeby mi Pani pomogła schudnąć. Co powinnam jeść na śniadanie na obiad i na kolację, aby moja waga spadła? Przyznam się, że zależy mi na szybkim efekcie, ale takim który da radę łatwo się utrzymać. Wiem, może liczę nieco na dietę cud bez wykluczania ulubionych składników, jednak jestem zdeterminowana, aby zrzucić zbędne kilogramy. Jestem zatem otwarta na dietę i to co powinno się w niej znaleźć, aby ograniczyć kaloryczność posiłków. Przyznam, że do tej pory bywało z tym różnie. Być może potrzebuję większego wsparcia z zewnątrz, to znaczy od innych osób.  Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam
zdrowe i trwałe odchudzanie nie powinno szybko przebiegać, max 0,5-1kg tygodniowo;
po pierwsze: regularność jedzenia
po drugie: dużo warzyw, pełnoziarniste produkty, chude mięso, nabiał i ryby
po trzecie: UROZMAICENIE
po czwarte: dużo wody niegazowanej z sokiem z cytryny
po piąte: zmiana sposobu żywienia na stałe nie na chwilę :)

śniadanie: 3 łyżki płatków owsianych, owoc, jogurt naturalny, 2 orzechy włoskie
II śniadanie: banan
obiad: pierś z kurczaka 150g grillowana, 3 łyżki ryżu, 1/2 opakowania warzyw na patelnię podsmażonych na łyżeczce oleju, z 2 łyżkami jogurtu i przyprawami
podwieczorek: budyń - salaterka
kolacja: sałatka grecka- sałata, 1/3 fety, pomidor, cebulka, 1/2 papryki, ogórek, łyżka prażonych nasion słonecznika, łyżka sosu winegret (oliwa, cytryna), oregano

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Pierwszym pytaniem jakie powinna Pani sobie zadać, jaki czas zajęło Pani osiągnięcie masy ciała powyżej tej, która była dla Pani zadowalająca. Z pewnością nie był to tydzień, czy miesiąc, a proces długotrwały. Podobnie jest z odchudzaniem. Niestety nie da się schudnąć w tydzień, aby było to trwałe i zdrowe dla naszego organizmu.
Najważniejszą zasadą jest uregulowanie pór posiłków. 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia, o stałych porach. Nie pojadanie między nimi. Picie wody, nie w trakcie posiłków, a między nimi. Dużo warzyw i owoców.
Nie ma regularnej zasady, nie znam Pani dotychczasowego sposobu żywienia, trybu życia. Na podstawie szczegółowego wywiadu łatwiej jest ustalić plan żywieniowy, zalecenia i jadłospis.
Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą, zapraszam do kontaktu mailowego:
ulewicznatalia@gmail.com

pozdrawiam

Witam, z Pani danych wynika, że posiada Pani nawagę, czyli około 15 kg zbędnych kilogramów.Pani dieta powinna oscylować w granicach 1700 kcal przy zapotrzebowaniu około 2100 kcal.Kalorie te należy rozłożyć na 5 posiłków. Wszystkie posiłki należy rozplanować równomiernie w ciągu dnia. Ostatni posiłek należy spożywać na 3h przed snem nie dopuszczając jednak do chodzenia spać na głodnego.Proszę zacząć dzień od śniadania np.jogurt naturalny z musli, bułka grahamka z chudą wędliną i dodatkiem warzywnym,następnie drugie śniadanie- jeżeli na I śniadanie był jogurt to teraz proszę zjeść bułkę z chudą wędliną, następnie obiad- chude mięso pieczone w piekarniku, do tego nie przetworzone węglowodany np. ryż brązowy lub makaron pełnoziarnisty i oczywiście surówka z oliwą z oliwek lub jogurtem naturalnym, potem podwieczorek, najlepiej owoce sezonowe, kolacja lekka białkowa, np.Jajka na miękko z chlebem razowym.Co najmniej raz w tygodniu proszę wprowadzić do jadłospisu tłuste ryby morskie.W ciągu dnia proszę pić 2-2,5l płynów obojętnych, czyli takich, które nie niosą ze sobą kalorii -najlepiej wodę

Na śniadanie polecam: owsiankę, tradycyjne kanapki (na żytnim chlebie) lub jaja i surówki
Na obiad: zupy; warzywa (duszone, gotowane lub surowe) z mięsem (indyk lub kurczak), ewentualnie warzywa z kaszą (jaglaną lub gryczaną)
Na kolację: tak jak na obiad, ewentualnie twaróg, jaja i surówki

Radzę wykluczyć pszenicę, słodycze, tłuste mięsa i nabiał.
Mimo wszystko polecałabym zwiększyć aktywność fizyczną.

Witam Panią.
Odchudzanie to proces wbrew pozorom trudny i wcale nie taki oczywisty jak niektórym może się wydawać. U osoby zdrowej aby nastąpił proces odchudzania musi być spełniony przede wszystkim podstawowy warunek większego wydatku energetycznego od spożytej energii wraz z pożywieniem. Oczywiście jest jeszcze szereg innych czynników, które odgrywają ważną rolę ale nie sposób o nich wszystkich tutaj pisać. Dodatkowo u osób z różnymi dolegliwościami czy też jednostkami chorobowymi proces się dodatkowo komplikuje. Ale wracając do osób zdrowych i znając podstawowy mechanizm działania procesu odchudzania, dobrze jest zastosować umiarkowaną aktywność fizyczną ponieważ automatycznie polepsza się przemiana materii, zwiększa się wydatek energetyczny co ułatwia spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jeżeli na zwiększenie aktywności fizycznej nie możemy sobie pozwolić ze względu na pewnego rodzaju dolegliwości czy jednostkę chorobową to oczywiście wartość energetyczna diety musi być dokładnie wyliczona i dostosowana do trybu życia takiej osoby. Siłą rzeczy taka dieta jest trudniejsza dla pacjenta bo jest bardziej rygorystyczna. Nie możemy sobie pozwolić na bardziej rozbudowaną dietę bo i wartość kaloryczna takiej diety nam na to nie pozwala. Jak dokładnie dieta miałaby wyglądać to dopiero można powiedzieć po uzyskaniu szeregu informacji z wywiadu żywieniowego. Jeżeli jednak to tylko możliwe zaleca się systematyczną, umiarkowaną aktywność ruchową. Proces odchudzania jest wtedy łatwiejszy i przyjemniejszy bo tracimy zbędne kilogramy i uzyskujemy ładnie wyrzeźbioną sylwetkę.

Witam serdecznie,

Powinna Pani pamiętać o regularności posiłków, należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Pije Pani 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia.
Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Wybiera Pani chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Zjada Pani dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przykładowy jadłospis:
śniadanie:
2-3 kromki razowego pieczywa lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa
II śniadanie
jogurt kefir czy maślanka z owocami plus kromka razowego pieczywa lub dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane
obiad
można zabrać do szkoły sałatkę warzywną z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną
podwieczorek
podobnie jak II śniadanie
kolacja
jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Musi Pani pamiętać, iż dieta stanowi 70%sukcesu zaś aktywność fizyczna 30%, wiec zachęcam również do ćwiczeń:)

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Jeżeli chcę Pani szybko schudnąć, to zdrowo się nie da. Najlepiej powoli, a wtedy nie będzie skutków na zdrowiu. Ciężko mi jest powiedzieć co Pani powinna jeść a czego nie bez przeprowadzenia gruntownego wywiadu i określenia Pani obecnego poziomu metabolizmu.

Witam, zdrowe odchudzanie to odchudzanie w tempie około 0,5-1 kg tygodniowo w połączeniu z aktywnością fizyczną. Nie da się leżąc na kanapie być zdrowym i mieć szczupłą sylwetkę. Odchudzanie wymaga zaangażowania i pracy nad sobą, ale w oparciu o zebrany wywiad medyczny i żywieniowy.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

tak naprawdę w celu zmniejszenia masy ciała powinno się stosować nie tylko dietę – dopiero odpowiednia modyfikacja żywienia, połączona z aktywnością fizyczną, pozwala zasadniczo osiągnąć efekty odchudzania. Przy pomocy samej tylko diety owszem – można doprowadzić do obniżenia masy ciała, jednakże tak naprawdę dopiero, kiedy połączymy ją z wysiłkiem fizycznym, możemy spodziewać się oczekiwanych rezultatów.

Rozważa Pani zastosowanie wyłącznie diety – dlaczego? Dla niektórych osób wysiłek fizyczny wydaje się całkowicie nieatrakcyjny, taki pogląd zasadniczo może być dość niezrozumiały. Istnieje w końcu wiele rodzajów aktywności fizycznej i tak jak dość oczywiste jest to, że nie każdy będzie fanem maratonów, tak już spokojna jazda na rowerze, pływanie czy bieganie naprawdę mogą nie tylko korzystnie wpływać na stan naszej sylwetki, ale i na nasze zdrowie i samopoczucie. Ogólnie każdy człowiek powinien być w stanie znaleźć dla siebie aktywność fizyczną, która to będzie mu odpowiadała.

Jeżeli zaś chciałaby Pani mimo wszystko wdrożyć u siebie wyłącznie ograniczenia dietetyczne, to tutaj należałoby przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze – posiłki powinno się spożywać regularnie, co 3-4 godziny. Pomiędzy ustalonymi posiłkami najkorzystniej byłoby nie podjadać, a jeżeliby już dochodziło do takiej sytuacji, to zamiast słodkiego batona najlepiej byłoby sięgnąć po jakieś warzywo czy owoc (np. marchewkę). Powinno się również pamiętać o nawodnieniu organizmu – w tym celu najlepiej jest spożywać wodę mineralną (około 2 litrów dziennie). Ustalając skład posiłków warto brać pod uwagę tzw. piramidę żywienia, która określa, których produktów powinniśmy jeść jak najwięcej, a których z kolei lepiej byłoby unikać.