Co jest nie tak (ze mną)?

Witam. Mam na imię Adrian, 19 lat (obecnie się uczę). Chciałem się dowiedzieć, co mogą oznaczać objawy poniżej przeze mnie napisane... (pójdę do psychologa, ale sam nie wiem, co myśleć, więc piszę...). Piszę po raz drugi zapytanie (wcześniej pisałem, ale dotyczyło tabletek, więc zostało odrzucone) - więc trochę nadziei straciłem na to, że ktoś odpowie, więc zapytanie jest/może być bez składu, ładu ;-) Wszystkie objawy zaczęły się mniej więcej 3, 4 lata (na przełomie gimnazjum, liceum). Tylko że wtedy to były takie stany przejściowe (raz na 2 tygodnie), a teraz bez przerwy... Z czasem jest coraz gorzej. Teraz nic mi się nie chce. Nie mam w sumie z kim o takich rzeczach porozmawiać. Wydaje mi się, że wszystko robię i to jest bez jakiegokolwiek sensu - staram się znaleźć coraz nowsze zajęcie, ale szybko odechciewa mi się. Tak jak pisałem wcześniej, nie mam za bardzo z kim rozmawiać, tzn. jest kilka osób, ale to raczej tacy zwykli znajomi. Wydaje mi się (po przeanalizowaniu), że ogólnie wszystko, do czego dążyłem, jest/było bezcelowe... Na przykład nauka - teraz nie odczuwam żadnej przyjemnośći z niej, a wręcz wydaje mi się, ż do niczego wielkiego nie doprowadzi. Próbowałem chyba wielu sposobów, żeby coś zmienić, np. wgrać się w jakieś towarzystwo przykładowo. Kończyło się to tak, iż będąc w towarzystwie dwóch osób, jedna zwracała się do drugiej, ale z pominięciem mnie. Teraz rozmawiam głównie przez komunikator z osobą, którą poznałem w sieci, ale niestety mieszka daleko. Straciłem zainteresowania, większość czasu spędzam głównie przy komputerze albo zmuszam się do książek (ale to też powoli zaczyna mnie wkurzać). Jestem często zmęczony, ale gdy się położę, nie potrafię usnąć. Nie wiem kompletnie, co mógłbym robić (studia, praca)... Nie wiem w czym jestem dobry, nic mnie nie "pociąga". Przyszłość widzę w czarnych barwach, np. brak zajęcia - pracy, zdrada, stanę się mało atrakcyjny, jeszcze bardziej słaby... Poza tym wszystkim wymienię objawy, których raczej nie muszę dokładnie opisywać... : - bóle brzucha, - rozdrażnienie, - senność, - duże zainteresowanie płcią przeciwną (samogwałt) bądź wręcz przeciwnie, - bóle klatki piersiowej i serca, - ostatnio myśli samobójcze (wydaje mi się, że gdybym nie był, nic by się wielkiego nie stało). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

rozumiem, iż nie czuje się Pan dobrze, ma Pan pewne problemy związane z kontaktem z rówieśnikami. Do tego zastanawia się Pan nad swoim dalszym życiem, trudno jest wybrać konkretną dziedzinę, która mogłaby Pana pochłonąć zawodowo w przyszłości. Te trudne decyzje i problematyczne sytuacje braku kontaktu, zrozumienia, akceptacji z pewnością wiążą się ze sobą, wzajemnie na siebie wpływając i wzmacniając.

Z tego, co widzę, może jednak nie jest aż tak do końca źle?! Dostrzega Pan problem, szuka dla siebie rozwiązania (planowana wizyta u psychologa), a to naprawdę bardzo dużo! Jest Pan osobą refleksyjną - zastanawia się Pan nad obecną sytuacją, waży możliwości, chęci, zamiary, podejmuje konkretne decyzje, gdy dostrzega zagrożenie. Gratuluję - to wspaniała podstawa do budowy dalszych doświadczeń.

Jest Pan w wieku przełomowym - wiele rzeczy, które dzieją się obecnie zaprocentuje w przyszłości. Warto więc, by ten bilans był jak najkorzystniejszy. Wizyta u psychologa z pewnością przyniesie nowe refleksje, będzie co najmniej ciekawym doświadczeniem dla Pana. Może dowie się Pan o sobie więcej, a czyż nie jest tak, że im więcej wiemy o sobie samym, tym lepiej możemy kierować swoim losem?

Psycholog dodatkowo może pokierować Pana do ośrodka zajmującego się doradztwem zawodowym i edukacyjnym. W takim centrum mógłby uzyskać Pan informacje dotyczące swoich predyspozycji, co może ułatwić ważne decyzje.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie

Z tego co Pan pisze , widać, że potrafi Pan dokonać autoanalizy, ma Pan zdolności autorefleksji. Na pewno warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Panu uporządkować system wartości, pomoże wzmocnić samoocenę, uporządkować cele , do których chciałby Pan dążyć. Poleci też Panu specjalistę od doradztwa zawodowego, który pomoże zbadać Pana zdolności, preferencje, pomóc wybrać kierunek dalszego rozwoju, nauki, pracy. Pana wiek jest bardzo ważny , bo można powoli zacząć odpowiadać sobie na pytanie co jest dla mnie ważne , czego bym chciał , co bym chciał robić ,lub na początek czego bym nie chciał. Warto by te plany takiej konsultacji zrealizował Pan , bo będzie to dobra droga do odkrycia Pana drogi, dowiedzenia się więcej o sobie samym, bycia bardziej zadowolonym z codzienności i dążenia do określonych celów.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Witam,
Wśród najwazniejszych ludzkich potrzeb/poza fizjologicznymi/lezy potrzeba kontaktów społecznych.Często zaniedbujemy ją ,bo jakaś zabawa z dziećmi ,czy krzywdzący kontakt z inną osobą był powodem płaczu,porażki itp.Taka sytuacja jest wtedy jedynym ważnym doświadczeniem relacji i może się uruchamiać przy wkraczaniu w każdą nową społeczność/np.nową klasę licealną/.
Polecam kontakt z psychologiem/terapeutą,gdzie będzie możliwość popracowania nad odbudową niekorzystnych wzorców i zdobyciem nowych wraz z zaufaniem do siebie .

Serdecznie pozdrawiam