Co jest powodem brunatnego śluzu u nastolatki?

Dzisiaj rano poszłam do toalety. Noszę wkładki, bo jakiś rok temu pojawił się u mnie biały czasami przezroczysty śluz. Dużo czytałam i wiem, że ten pojawia się dość długi czas przed pierwszą miesiączką.
Otóż na mojej wkładce zauważyłam nie biały, a brunatny śluz. Było go mało, więc się tym nie przejęłam. Niestety po południu moja wkładka była już cała brązowa. W wielu artykułach poświęconych kobietom i dorastaniu nie przeczytał am o brunatnym śluzie.
Mam 12 lat i opóźnienie wieku kostnego o 2 lata, ale wydaje mi się, że ta druga informacja jest nieistotna, ponieważ moja mama też to ma i pierwsza miesiączka wystąpiła u niej na wakacjach, między szóstą a siódmą klasą szkoły podstawowej. Rozważałam nad tym, że ten śluz to może być już okres, np. śluz pomieszany z lekko skrzepniętą już krwią, albo poprzedzenie okresu. Moją mamę bolało podczas pierwszej miesiączki, a mnie nic nie boli.
Co oznacza więc u mnie brunatny śluz? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Z góry dziękuję i pozdrawiam. Dojrzewająca.

Witam serdecznie,

Biała wydzielina z pochwy znacznie wyprzedza pojawienie się pierwszej miesiączki. Natomiast brunatna wydzielina zazwyczaj bezpośrednio poprzedza wystąpienie pierwszej miesiączki. Zatem należy na nią czekać.

Pozdrawiam