Co jest powodem częstego oddawania stolca?

Witam! Mam problem z częstym wydawaniem stolca. Tzn. na dzień jest to około 5, 6 razy. Przeważnie po jedzeniu a także po wypiciu kawy. Jest to dość dokuczliwe w życiu, bo gdy chcę gdzieś wyjść na dłużej z domu to w połowie drogi muszę skorzystać z WC. Myślałem, że to może jest dobra przemiana materii, ale nie należę do osób szczupłych. Nie wysapują podczas oddawania stolca żadne bóle brzucha. Proszę o konsultację.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Na podstawie przytoczonego przez Pana opisu niewiele można powiedzieć.

Ważne jest także uzyskanie dodatkowych informacji- na temat Pana wieku, ewentualnych chorób przewlekłych i zażywanych leków, diety, długości występowania schorzenia, konsystencji stolca, korelacji ze spożyciem konkretnego posiłku, problemów z utrzymaniem stolca.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, być może będzie wskazane któreś z badań: morfologia, badania funkcji wątroby i trzustki, poziom wapnia, witaminy B12, kwasu foliowego, gospodarka żelazem, hormony tarczycy, ewentualnie badania serologiczne w kierunku celiakii. Najlepszym wyjściem jeżeli chodzi o badania obrazowe byłaby kolonoskopia, która wykluczy przyczyny organiczne schorzenia.

Przy prawidłowych wynikach badań i wywiadzie sugerującym przyczynę czynnościową wysoce prawdopodobnym może być zespół jelita drażliwego.

Może Pan spróbować diety lekkostrawnej z zastosowaniem probiotyków. Jeśli nie będzie to miało efektu proponuję udać się na konsultację lekarską.

Pozdrawiam serdecznie!