Co jest powodem guza w żołądku?

Witam! Nazywam się Agnieszka, już kilka lat mam problemy z anemią. Niestety nie jest w stanie podać prawidłowej jednostki hemoglobiny, ale mój najniższy i ostatni poziom wynosił 4.8. Mam problem z niską hemoglobiną jakieś 5 lat. Ostatnio mój lekarz posłał mnie na endoskopie, z której dowiedziałam się, że mam na żołądku 1 cm guza. Wycieli próbkę na zbadanie i w czwartek mam kolejne badania ze skanem. Zastanawiam się czy jest możliwość, aby przez moją anemię pojawił się ten guz. Jeżeli nie, to co może być powodem takiego guza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Anemia trwająca u Pani od pięciu lat zdecydowanie powinna być już do tej pory dokładnie zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego lub wręcz specjalistę hematologa i przyczynowo leczona. Proszę bowiem pamiętać, że anemia nie jest fizjologią i zdecydowanie powinna być leczona ze względu na ryzyko powikłań. Wśród powikłań anemii nie ma jednak guzów żołądka. Wykryty podczas badania endoskopowego guz może być natomiast przyczyną anemii. Rozumiemy, że wynik badania endoskopowego pociągnie za sobą odpowiednie leczenie. Jeżeli przyniesie ono skutek w postaci prawidłowej morfologii będzie to oznaczać, że guz był przyczyną anemii. Jeżeli jednak Pani morfologia nie ulegnie poprawie konieczna będzie dokładna diagnostyka weryfikująca przyczynę.