Co jest przyczyną mojej bezsenności?

Witam serdecznie! Mam 18 lat. Od około roku mam przewlekłe problemy z zasypianiem. Kładę się do łóżka, ale zasypiam po jakichś 2, czasami 3 godzinach. Ogólnie prowadzę bardzo nieregularny tryb życia, np. na wakacjach często chodzę spać nad ranem, a w roku szkolnym po północy. Zajęcia zaczynam od godziny 7:30 i kończę po 10 lekcjach. Cały dzień jestem zmęczona i boję się, że nie poradzę sobie w szkole, tym bardziej, że czeka mnie matura i egzamin zawodowy.

Ostatnio staram się myśleć pozytywnie, żeby dodatkowo nie zamęczać się pesymistycznymi myślami, ale przed snem czuję obawę przed tym, że mogę nie zasnąć. Czasami udaje mi się to bez problemu, a czasami naprawdę bardzo się męczę, zanim zasnę. Ostatnio dodatkowo czuję dziwne uczucie w przełyku, gdy kładę się do łóżka. Jakby kluska stanęła mi w gardle. Zaczęłam pić melisę, bo słyszałam, że to może pomóc. Nie chcę się uzależniać od tabletek na sen. Jednak gdy zaczęłam odczuwać to dziwne uczucie w przełyku, bardziej zaczynam się na tym skupiać. Bardzo proszę o odpowiedź i jakąś poradę w mojej sprawie. Serdecznie dziękuję za uwagę. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią problemy z zasypianiem mogą zależeć od dwóch czynników.

Pierwszym z nich są nieprawidłowe nawyki związane z zasypianiem: kładzenie się spać o różnych porach, ,,odsypianie" w dni wolne (prawdopodobnie również w weekendy). Proszę przeczytać informacje o zasadach tzw. higieny snu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

http://portal.abczdrowie.pl/gdy-sen-nie-przychodzi

Drugi powód to nadmierne wzbudzenie i napięcie nerwowe towarzyszące zasypianiu. Przyczyna może tkwić w aktualnej sytuacji stresowej (perspektywa egzaminów)- wówczas pomóc może rozmowa z bliską osobą, psychologiem. Proszę starać się mówić o tym, co Panią denerwuje i smuci, tak aby nie zostawiać myśli na ten temat na koniec dnia.

Nadmierne napięcie może też pojawiać się jako część ,,błędnego koła" bezsenności: po nieprzespanej nocy zaczyna się Pani obawiać, że kolejna też będzie kiepska i tak bardzo się tym denerwuje, że faktycznie nie może Pani zasnąć. W krótkim czasie łóżko zaczyna kojarzyć się ze stresem i "wieczorną męczarnią". W przerwaniu tego ,,błędnego koła" mogą pomóc leki uspokajające i nasenne, które może Pani przepisać lekarz psychiatra. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów, w tym leki krótko działające, które nie wpływają niekorzystnie na koncentrację i samopoczucie w ciągu dnia.

Może Pani pić herbatę z melisy, jednak w umiarkowanych ilościach - może mieć ona działanie moczopędne, co nie ułatwia zasypiania.

Z pozdrowieniami