Co jest przyczyną problemów syna?

Mój nastoletni syn najpierw miał postawioną diagnozę nerwica natręctw, potem lekarz poprawił na nerwicę natręctw z urojeniami. Syn zaczął brać neuroleptyk, po 6 miesiącach leczenia pojawiła się depresja i dorzucono antydepresant. Mniej więcej po 3 tygodniach pojawiły się objawy urojeniowe, brak orientacji w czasie. Lekarz prowadzący użył określenia, że syn się upsychotycznia. Co to znaczy? I co się mieści pod terminem zaburzenia psychotyczne? Obecnie syn ma wprowadzany nowy lek. Co może być przyczyną choroby? Istnieje poważne podejrzenie, że syn jako siedmiolatek był poddany przez parę lat, przez bliską osobę czynom pedofilnym. Lekarz prowadzący wie o tym, ale jakoś pomija ten wątek. Czy słusznie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pojęcie zaburzeń psychotycznych jest niezwykle szerokie, kryje w sobie trzy grupy objawów: objawy wytwórcze (rożnego rodzaju omamy i urojenia), objawy ubytkowe (zobojętnienie, obniżenie energii, zamknięcie się we własnym świecie, niechęć do rozmowy) oraz dezorganizację (niedostosowane gesty, rozkojarzenie, trudności w wypowiadaniu się). Są to objawy które mogą występować w obrazie klinicznym wielu chorób oraz zaburzeń psychicznych i świadczą o ich ciężkim przebiegu. W Państwa przypadku lekarz ozywając sformułowania, iż syn się upsychotycznia miał na myśli pojawienie się urojeń oraz trudności z orientacją w czasie.

Niestety bez gruntownego wywiadu oraz bezpośredniego spotkania z pacjentem nie można stwierdzić co jest przyczyną pojawiających się problemów. Niewątpliwie jednak tak silna trauma jaką syn przeżył w dzieciństwie może mieć na Niego wpływ w chwili obecnej. Nie wiem czy korzystają Państwo równolegle z psychoterapii, ale szczerze radziłabym ją podjąć.

Pozdrawiam