Co jest przyczyną tak dziwnych wrażeń wzrokowych?

Gdy zgaszę światło i po ciemku poruszę szybko lewym okiem, z lewej strony w prawo, widzę błysk światła, którego w rzeczywistości nie ma. Jaki jest powód? Co jest przyczyną tego wrażenia błysku? Gdy w słoneczny dzień patrzę na białą powierzchnię (a właściwie od środka na powierzchnię moich oczu), widzę mnóstwo mikroskopijnych punkcików (które wyglądają jak widziana pod mikroskopem owalna komórka z jądrem w środku) oraz kilka łańcuchów bardziej podłużnych komórek (jak widok glonu), które „odpływają” w kierunku boku powierzchni oka - co to jest Grażyna
ponad rok temu

Witam!
Błyski światła, o których Pani pisze, są wynikiem miejscowego pociągania siatkówki przez ciało szkliste przyczepione do niej w tym miejscu.
Objaw ten jest o tyle niebezpieczny, że w miejscu pociągania może dojść do przedarcia siatkówki, co w konsekwencji może grozić jej odwarstwieniem. Dlatego proszę zgłosić się do okulisty i zbadać dno oka po rozszerzeniu źrenicy.
Do czasu wizyty proszę unikać gwałtownych ruchów głową i wysiłku fizycznego.
Drugi podawany przez Panią objaw jest częściowo powiązany z pierwszym.
Ciało szkliste to żelowata substancja wypełniająca nasze oczy. Z wiekiem żel ten ulega w jednych rejonach zagęszczeniu a winnych rozrzedzeniu. Takie zmiany struktury ciała szklistego widzimy najlepiej właśnie na białych, płaskich powierzchniach jako pływające „muszki” (czy jak to Pani określiła komórki, glony), poruszające się, gdy chcemy na nie spojrzeć.
Nie jest to objaw niepokojący i nie wymaga leczenia.
Reasumując - proszę koniecznie zgłosić się na badanie do okulisty i powiedzieć o błyskach.
Pozdrawiam