Co jest przyczyną wystąpienia brunatnej wydzieliny w ciąży?

Moja siostra w niedziele zaczęła czuć mokro w majtkach. W pon. pojawiła się dziwna woda w kolorze pomarańczowym. We wtorek na początku skrzep krwi, potem była sama krew, więc pojechała do szpitala na Tysiąclecie. Następnego dnia po wyjściu z łazienki zobaczyła na podpasce brunatną wydzielinę. Położna powiedziała, że to nic takiego, a ja nie wierzę i ona moja siostra boi się o dziecko.
Pilnie proszę o pomoc Karolina!
Doktor założył jej krążek przed poniedziałkiem w czwartek, bo jej macica skracała się za szybko. Dziecko jest główką w dół czyli chciało by się urodzić, a na jakimś badaniu zastały zauważone skurcze, a dziecko z dnia na dzień obróciło się główką w dół.
Pozdrawiam Karolina:)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Położenie główkowe, czyli główka w dół, jest normalne w tym okresie ciąży. Dopóki główka nie jest położona nisko, w gotowości do porodu, położenie takie nie oznacza ryzyka przedwczesnego porodu. Również skurcze na długo przed terminem nie są powodem do niepokoju, macica po prostu "ćwiczy" przed właściwą akcją porodową. Sygnałem oznaczającym, że rozpoczyna się poród, są dopiero skurcze bolesne (i regularne). Skąpa, brunatna wydzielina z dróg rodnych pojawiła się najpewniej na skutek badania wykonanego w szpitalu.
Jak rozumiem, w szpitalu siostra została zbadana i nie stwierdzono żadnej patologii. Oczywiście konieczna jest baczna obserwacja ze względu na stwierdzone przez lekarza skrócenie szyjki macicy. W razie jakichkolwiek objawów porodu, tj. bolesnych skurczów, niewystępujących wcześniej bóli krzyża, jak również w przypadku odpływania wód płodowych bądź krwawienia, należy zgłosić się niezwłocznie na położniczą izbę przyjęć.
Pozdrawiam serdecznie!