Co jest przyczyną wystąpienia czerwonych plam na policzku i ropienia oczu trzyletniego dziecka?

Moja trzyletnia córcia od paru dni ma na policzku czerwone suche plamy i ropieją jej oczka. Najbardziej dokuczają oczka, nie pomaga przecieranie rumiankiem czy torebkami parzonej herbaty. Od kilku tygodni zawsze rano córcia ma też męczący suchy kaszel - pediatra twierdzi, że to wina suchego powietrza w mieszkaniu. Pomieszczenia są wietrzone, rozścielam wilgotne ręczniki a kaszel i tak męczy i tylko z całej naszej czwórki właśnie córcię. Proszę o pomoc bo przykro patrzeć jak maluch się męczy. Nie wiem jak jeszcze mam pomóc dziecku.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jeżeli chodzi o oczy - jeżeli obecne jest ropne zapalenie spojówek, należy się zgłosić do lekarza, by np. zastosować krople do oczu z miejscowo działającym chemioterapeutykiem.  Zmiany skórne - bez oglądania, nie można zinterpretować obrazu klinicznego, ponieważ mogą być różne przyczyny, np. jako wyprysk spowodowany narażeniem na dany alergen. Również suchy kaszel może być związany z tłem alergicznym, dlatego warto pomyśleć o konsultacji alergologicznej.

Ważne jest dokładne osłuchanie chorego - czy są zmiany nad polami płucnymi, oczywiście to jest rola lekarza. Jeżeli nie, warto skonsultować się właśnie z alergologiem, zwłaszcza jeżeli np. w rodzinie są obecne alergie. W celu lepszego nawilżania powietrza można korzystać ze specjalnych nawilżaczy, bądź wykonywać okresowo inhalacje np. z wody morskiej.

Serdecznie pozdrawiam!