Co mam zrobić? Mój chłopak pali marihuanę.

Dzień dobry :) Od pół roku chodzę z chłopakiem. Nazywa się P. i niestety jest on uzależniony od palenia marihuany. Bardzo mi na nim zależy, dlatego nie wiem co mam zrobić. Wiele razy mi już obiecywał, że z tym skończy, że tego chce itd., tylko jak na razie nie przynosi to skutków. Nie pali przez kilka dni, a później wszystko zaczyna się od nowa. Po paleniu zazwyczaj jest zły na cały świat i oczywiście wtedy dochodzi miedzy nami do kłótni, to ja jestem obwiniana za wszystko. Na drugi dzień zawsze mnie za to przeprasza i znowu wszystko jest dobrze. Ja już nie wiem, co mam zrobić - zdaję sobie sprawę z tego, że jestem całkowicie niekonsekwentna w tym co robię, wiem, że powinnam po prostu z nim zerwać, a ja nadal toleruję to, jak on się wobec mnie zachowuje. Ale ja po prostu nie potrafię zakończyć tego związku, bo strasznie mi na nim zależny i biorę także pod uwagę to, że gdy P. nie pali jest nam dobrze ze sobą i też widzę, że mu zależy, zmienia się to gdy on sięga po marihuanę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Palenie marihuany jest bardzo wyniszczające i niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne (m.in. problemy z potencją, trwałe zaburzenia psychiczne, nowotwory, problemy ze strony układu oddechowego, i wiele innych).

Możesz przedstawiać chłopakowi złe aspekty palenia i starać się wspierać w okresie abstynencji. Zachęcaj go również do podjęcia się leczenia odwykowego. Jeśli nie będzie chciał uczestniczyć w terapii możesz zaproponować mu uczestnictwo w spotkaniach AN, czyli Anonimowych Narkomanów. Adresy placówek, w których odbywają się takie spotkania powinnaś znaleźć w Internecie lub poradni zdrowia psychicznego.

Mimo troski i zaangażowania w związek, nie możesz zapominać o sobie. Obecnie wszystkie Twoje sprawy kręcą się wokół nałogu chłopaka. Zastanów się nad uczestnictwem w grupach terapeutycznych dla osób współuzależnionych. Myślę, ze taka pomoc pozwoli Ci zrozumieć wiele kwestii związanych z chłopakiem i zadbać o swoje samopoczucie.

Pozdrawiam.