Co mam zrobić z guzkiem?

Witam.

Mam 27 lat. Zacznę od tego, że u mojej mamy kiedy miała 45 lat wykryto nowotwór piersi (usunięto pierś) i w piątym roku leczenia zmarła. A tera ja mam problem. Otóż zrobiłam sobie kontrolne USG piersi (pierwsze) i okazało się, że w prawej piersi, na otoczce sutkowej, jest guzek (ok. 11 mm śr.). Z opisu wynika, że jest to najprawdopodobniej postać łagodna. Skonsultowała się z onkologiem. Poradziła mi pani doktor, że mogę poczekać i za dwa miesiące zrobić kolejne USG lub zrobić biopsję i usunąć guzek. Czekam teraz na konsultację z chirurgiem.

Napisałam do Państwa ponieważ może otrzymam jakąś podpowiedź co mam zrobić. Muszę dodać, że nie jest mi z tym lekko. Wolałabym żeby nic tam nie było. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

Zmiana jest niewielka, w USG ma cechy łagodne, więc można pokusić się o biopsję cienkoigłową i w zależności od wyniku zadecydować co dalej. Jeżeli wynik biopsji będzie jednoznaczny (zmiana łagodna), wtedy można pozostawić guzka do obserwacji - co 3-6 miesięcy wykonywać kontrolne badanie USG. Jeżeli wynik biopsji nie będzie jednoznaczny, wtedy należy zmianę wyciąć i zbadać histopatologicznie.

Warto także, aby zgłosiła się Pani do poradni genetycznej ze względu na zachorowanie na raka piersi u Pani Mamy w stosunkowo młodym wieku. Wizyta w poradni pozwoli na ocenę w jakim stopniu może być pani obciążona rodzinnym rakiem piersi. Skierowanie wystawi lekarz rodzinny, a adresy najbliższej poradni znajdzie pani w internecie.

Pozdrawiam serdecznie