Co mogą oznaczać takie objawy?

Od ok. 3 tygodni jestem ciągle osłabiona, mam podwyższony puls, wzdęty brzuch (który od tygodnia boli mnie w dolnej części - jajniki?, czy może to mieć jakiś związek?), nadmiernie się pocę, napady zimna i ciepła (byłam u lekarza i zlecił badanie krwi pod kątem nerwicy narządowej, problemów z tarczycą albo infekcji wirusowej). Zaś przed tygodniem wyczułam u siebie jakby guzka w lewej piersi (po wcześniejszej obserwacji, że nieznacznie się powiększyła i bolała mnie lewa strona ciała na tej wysokości). Zażywam tabletki antykoncepcyjne (od 5 lat te same). Dziś byłam na badaniu ultrasonograficzny. Wyniki badania to: sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej o wzmożonym echu podścieliska i z ogniskowymi zagęszczeniami tkanki gruczołowej, szczególnie w kwadrantach zewnętrznych piersi lewej - jak w pobudzeniu hormonalnym. Po obu stronach brak obecności zmian ogniskowych wysokiego ryzyka. Przewody mlekowe nie są poszerzone. Okolice pachowe prawidłowe. Nim poszłam na USG zrobiłam test ciążowy - wynik negatywny. Przed dwoma tygodniami nie zrobiłam przerwy między opakowaniami tabletek (wtedy też współżyłam). Czy więc te zmiany i "pobudzenie hormonalne" oraz pozostałe dolegliwości są związane może z tym brakiem przerwy? Czy może to wiązać się z problemami hormonalnymi związanymi z tarczycą? A może jednak jestem w ciąży, mimo że test ciążowy wyszedł negatywny? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Aby prawidłowo ocenić stan pacjenta oraz wnioskować o przyczynie dolegliwości, konieczne jest przede wszystkim uważne badanie fizykalne oraz zebranie dokładnego wywiadu.

Jeżeli chodzi o zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, to w przypadku tabletek dwuskładnikowych (zawierających estrogeny i progesteron), jakie domyślam się Pani zażywa na stałe, czasami możliwe jest przyjęcie jednego opakowania bezpośrednio po drugim (bez przerwy), jeżeli z jakichś powodów istnieje potrzeba odłożenia momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego (np. urlop czy wyjazd). Więc jeżeli u Pani był to wynik przypadku, to pragnę uspokoić, że nie grozi to poważnymi konsekwencjami, a także, że jest Pani w tym czasie zabezpieczona przed ciążą. Mogą się jednakże pojawić objawy podobne do tych ,jakie Pani opisuje, które powinny wyciszyć się, kiedy wróci Pani do standardowego zażywania tabletek (z przerwą).

Niemniej - podobne objawy mogą być wynikiem różnych chorób - np. anemii, nadczynności tarczycy oraz infekcji, a więc skierowanie na badania wydane przez Pani lekarza były z pewnością uzasadnione. Pozostaje zatem czekać na wyniki.

Pozdrawiam serdecznie