Co mogę jeść, żeby jak najszybciej schudnąć po porodzie?

Witam, Jestem swieżą mamusią. W ciąży waga podskoczyla mi do 90 kg. W tej chwili nie wiem ile ważę, bo się jeszcze nie ważyłam. Chcialabym szybko schudnąć. Karmię piersią i nie wiem do konca co mogę jadać, żeby dzidzi nie zaszkodzić. Miałam cesarskie cięcie i nie mam apetytu. Przed porodem ważyłam 58kg, wzrost 168cm.
ponad rok temu

Witam,

Nie napisała Pani ile czasu minęło od porodu, a to bardzo istotne. Organizm każdej kobiety po ciąży musi się na nowo przystosować i powrót do dawnej masy ciała jest procesem powolnym. Po połogu można już wykonywać ćwiczenia, które pozwolą na szybszy powrót do poprzedniej masy ciała, a także ładnie ukształtują sylwetkę, a przede wszystkim brzuch.

W czasie karmienia piersią nie może Pani stosować diet odchudzających, które mogą wpłynąć negatywnie zarówno na płód jak i na Panią. Dlatego decyzję o odchudzaniu powinna Pani podjąć po okresie karmienia piersią. Nie oznacza to, że obecnie utarta zbędnych kilogramów jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego. Dieta kobiety karmiącej powinna być zrównoważona i zdrowa, dzięki czemu pozwoli na utratę masy ciała.

Podam Pani ogólne zasady odżywiania kobiet w okresie karmienia piersią:
- Posiłki należy spożywać regularnie, co 2-3 godziny. W ciągu dnia matka powinna spożywać 4-5 posiłków,
- Posiłki powinny być małe objętościowo. Kobieta nie powinna się objadać,
- W diecie matki karmiącej należy zwiększyć spożycie produktów mlecznych tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń- 5 szklanek mleka/ napojów mlecznych lub 3 szklanki mleka + 2 plasterki sera żółtego + 50g twarożku,
- Węglowodany złożone stanowią główne źródło energii w diecie, dlatego powinno się zwiększyć spożycie produktów zbożowych (pieczywo razowe, kasze, makaron pełnoziarnisty, ryż). Należy unikać białego pieczywa (ubogie w składniki mineralne),
- Należy zwiększyć spożycie ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), które są źródłem pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy A, jodu oraz fosforu. Omega-3 są szczególnie istotne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka,
- Warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku matki karmiącej. Są one źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego,
- Co najmniej 2 posiłki dziennie muszą być źródłem żelaza łatwoprzyswajalnego (chude mięso, ryby, chude wędliny),
- Powinno się dodawać do potraw surowych (sałatki, surówki) oleje roślinne, będące źródłem witaminy E,
- Należy unikać słodyczy oraz produktów typu fast-food, dostarczają one duże ilości energii, a małe składników odżywczych,
- Należy unikać napojów gazowanych, nektarów i innych napojów słodzonych (dużo cukru i substancji chemicznych),
- Należy unikać kawy, mocnej herbaty, napojów typu cola, napojów energetyzujących oraz alkoholu,
- Powinno się ograniczyć spożywanie niektórych produktów, mogących wywołać u niemowlęcia wzdęcia (cebula, czosnek, kapusta, czasami warzywa strączkowe, czekolada) oraz spowodować zmianę smaku mleka,
- Należy unikać smażenia, spożywania potraw ciężkostrawnych i tłustych,
- Dieta matki powinna być łatwostrawna, pełnowartościowa, łatwoprzyswajalna i urozmaicona.

Pozdrawiam.