Co mogę zrobić z łysieniem androgenowym?

Witam, mam 24 lata i jestem kobietą. Od kilku tygodni odnoszę wrażenie, że ubywa mi włosów nad skroniami, a teraz też włosy nad czołem wydają się być znacznie przerzedzone (włosy na pozostałej części głowy wyglądają bez zmian). Bardzo się tym martwię, ponieważ moje włosy nigdy nie należały do gęstych, a teraz ubywa ich coraz więcej. Za kilka tygodni wracam do Polski i planuję jak najszybciej udać się do lekarza, żeby zapobiec temu „łysieniu”. Nie wiem tylko, czy powinnam iść do dermatologa czy lepiej do endokrynologa. Proszę również o informacje jak przebiega leczenie łysienia andorogenowego - bo przypuszczam, że właśnie na to cierpię, i czy utracone włosy uda się odzyskać? Będę również wdzięczna za wskazówki co może dobrze wpłynąć na mieszki włosowe a co je osłabia i jakie kroki sama mogę podjąć, żeby uratować włosy zanim dotrę do lekarza. Jaki są przyczyny łysienia androgenowego u kobiet? Moja mama ma bardzo bujną czuprynę, ale tata stracił większość włosów przed 30. rokiem życia. Czy możliwe jest, że to sprawa genetyczna? Czy stres ma wpływ na łysienie androgenowe? Dodam jeszcze, że zaobserwowałam u siebie wzrost owłosienia na udach i podbrzuszu, co może wskazywać, że jest to sprawa hormonalna (nie zażywam tabletek antykoncepcyjnych). Będę bardzo wdzięczna za wszystkie informacje i jak najszybszą odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Łysienie androgenowe to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Bardzo często ma charakter dziedziczny. Od dawna wiadomo, że łysienie androgenowe wiąże się w głównej mierze z układem hormonalnym i działaniem męskich hormonów płciowych. Do dziś trudno jednak dokładnie sprecyzować wszystkie czynniki mające bezpośredni czy pośredni wpływ na jego występowanie. Obok nadmiernego wydzielania androgenów, jako przyczynę często przyjmuje się zaburzenia w odżywianiu skóry głowy.
Ponadto nadmierny poziom hormonów płciowych wpływa na bardziej wzmożony wzrost owłosienia w pozostałych miejscach na skórze. Często więc u osób łysiejących spotyka się intensywne owłosienie na twarzy, czy też na innych miejscach na ciele.
Niestety nie istnieje kuracja w 100% działająca na każdego pacjenta i przynosząca za każdym razem zadowalające efekty. Leczenie powinno być bowiem zależne od warunków pacjenta. Właściwa kuracja oparta na najnowszych założeniach powinna podchodzić do problemu łysienia kompleksowo poprzez:
- aktywację włosów w wyniku używania stymulatorów wzrostu tj. środki do stosowania miejscowego,
- zastosowanie inhibitorów DHT, gdzie można łączyć środki doustne i do stosowania miejscowego,
- blokowanie receptorów androgenowych, gdzie przeważającą środki do stosowania miejscowego.
Skonsultuj się zatem z dermatologiem, który zbierze wywiad, zbada Cię, oceni stan zdrowia Twoich włosów, a następnie zleci właściwe leczenie.