Co mogło być przyczyną zapalenia sutka?

Witam,

stwierdzono u mnie ostre zapalenie sutka, 5 dni temu. Pani ginekolog przepisała mi Z*** 3 razy dziennie po jednej tabletce. Było ich dziesięć. Po skończeniu miałam udać się do lekarza. Obrzęk się zmniejszył, ale wyczuwam jeszcze twardość. Nie skaleczyłam się ani też nie karmię - co mogło być przyczyną? Bardzo mnie boli cała pierś, mam stan podgorączkowy i czuję się zmęczona, mam bóle głowy. Bardzo proszę o poradę. Mam 26lat.

Witam serdecznie,

Zapalenie piersi najczęściej występuje u kobiet w okresie laktacji, co jest zwykle związane z zastojem pokarmu i jego nadkażeniem. Zapalenie piersi może wystąpić także u kobiet, które nie karmią, niemniej zdarza się to stosunkowo rzadko. Może to być wynikiem zaburzeń hormonalnych - np. zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, co powoduje, że w piersiach wydziela się wydzielina mleczna, która może ulec nadkażeniu. Proponuję zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza, poprosić także o wykonanie badania USG piersi. Rzadko, ale zdarza się, że pod maską zapalenia może kryć się nowotwór piersi, a więc trzeba mieć to na uwadze, aby niczego nie przegapić.

Pozdrawiam serdecznie