Co może być przyczyną krwawienia podczas stosunku?

Witam, Mam następujący problem  Podczas współżycia z partnerem przy wkładaniu penisa w pochwę często odczuwam jakby pękniecie, nacięcie skóry (przy wejściu do pochwy) i krew. Po stosunku nie krwawię, nie mam plamień, tak jakby zaraz się ta ranka goiła. Zawsze jestem wystarczająco wilgotna. Niestety te krwawienia odbierają mi cała radość z seksu. Co może być tego przyczyną? Duży rozmiar członka? Z innym partnerem nie mam tego problemu. Urodziłam dziecko więc wydaje mi się, ze moja pochwa powinna być rozciągnięta. Wstydze się z tym iść do ginekologa dlatego będę bardzo wdzieczna za wszelkie informacje dotyczące mojego problemu.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Krwawienie towarzyszące współżyciu jest niezwykle przykrą dolegliwością, mogącą utrudnić budowanie relacji z partnerem, szczególnie jeżeli nie znana jest jego przyczyna. Myślę, że zawsze gdy dochodzi do takiej sytuacji, należy udać się z tym do swojego lekarza ginekologa, mimo że często takie krwawienia nie wiążą się z niebezpiecznym schorzeniem.
Krwawienie podczas współżycia jest znacznie rzadsze, niż krwawienie po współżyciu. Powodem może być zarówno infekcja jak i niefizjologiczna budowa pochwy. Ponieważ pisze Pani o współżyciu z więcej niż jednym partnerem, na pierwszym miejscu podejrzewałabym infekcję, która mogła zostać przeniesiona drogą płciową. Mogło dojść do zarażenia bakteryjnego Chlamydią czy rzeżączką. Z drugiej strony powodem krwawień może być na przykład naczyniak - czyli nowotwór łagodny, utworzony z naczyń krwionośnych, który podrażniany będzie obficie krwawił, mimo swoich nawet niewielkich rozmiarów.
W celu postawienia pewnej diagnozy konieczna będzie wizyta u ginekologa, który przez eliminację kolejnych prawdopodobnych przyczyn odnajdzie tę właściwą.
Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Krwawieniem po stosunku nazywamy stan, w którym dochodzi do krewienia bezpośrednio po stosunku lub w jego trakcie. Krwawienie to nie jest związane z miesiączką. Szacuje się, ze tego typu dolegliwość dotyczy aż do 7 proc. kobiet. Może być ono spowodowane zarówno niegroźnymi urazami mechanicznymi, ale również z groźnymi zmianami, do których należy np. nowotwór macicy. Bardzo dobrze, ze umówiła sie Pani na wizytę u ginekologa, ponieważ taki objaw zawsze powinien wzbudzać niepokój.

Bardzo częstą przyczyną krwawienia są polipy szyjki macicy. Jest to stan który przy podrażnieniach predysponuje do krwawień i plamień. Najczęściej występuje u kobiet w wieku 40-50 lat, a polipy często mogą być młode. Poza tym polipy mogą występować też w jamie macicy i nazywają sie wtedy polipami endometrialnymi. Poza tym za krwawienia często odpowiedzialna jest nadżerka czyli występowanie nabłonka błony śluzowej kanału szyjki macicy na powierzchni tarczy szyjki macicy. Komórki takie są kruche, co często prowadzi do krwawień. Nadżerka występuje u kobiet w trakcie dojrzewania oraz u tych, które przyjmują środki antykoncepcyjne. Stany te można wykluczyć przy badaniu ginekologicznym, co u Pani zostało zrobione.

Poza tym krwawienie po stosunku może być spowodowane infekcjami intymnymi, co jest w Pani przypadku prawdopodobne. Do infekcji takich należy zakażenie rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą rzeżączką oraz G vaginalis. Stan taki należy leczyć ponieważ może on prowadzić do zapalenia przydatków i w konsekwencji do niepłodności. Należy pobrać posiew z pochwy, aby powiedzieć jaki patogen spowodował infekcję.

Innymi powodami krwawienia mogą być rzeczywiście urazy mechaniczne, ale w czasie stosunku powinna Pani odczuwać, jeśli do nich dochodzi.

Za krwawienie po stosunku odpowiedzialne są również stany związane z nowotworami.

Niestety bez wizyty u ginekologa nie da sie stwierdzić co jest przyczyną krwawień, a tym bardziej wdrożyć leczenia. Wizyta u ginekologa jest konieczna w Pani przypadku.