Co może być przyczyną tak wysokiej temperatury u mojej mamy?

Witam, moja mama (59 lat) ma bardzo dziwne objawy. Na początku odczuwa ból w nerkach, a po kilku dniach rośnie jej temperatura (do ponad 40 stopni). Dziwne jest to, że przy bolących nerkach nie ma parcia na pęcherz. Nie ma tez jakichkolwiek oznak przeziębienia. 5 tygodni temu podobne objawy doprowadziły do zapalenia płuc (bakteryjnego), które zostało wyleczone w szpitalu. Obawiam się jednak, że prawdziwe źródło tych infekcji nie zostało zidentyfikowane i wyleczone. Morfologia krwi wykazała zbyt wysokie OB (135) i CRP (7,18) oraz zbyt wysoka kreatyninę. USG jamy brzusznej nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Aktualnie czekamy na wyniki posiewowego badania moczu (choć te robione kilka tygodni temu w szpitalu nic nie wykazały). Bardzo proszę o poradę/sugestię co może być przyczyną tego stanu.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie podanych informacji, bez zbadania chorej i uzupełnienia wywiadów nie da się ustalić przyczyny dolegliwości.

Bóle okolicy lędźwiowej, którym towarzyszy znaczna gorączka i podwyższenie markerów stanu zapalnego, w dodatku powikłane we wcześniejszym przypadku zapaleniem płuc na pewno wymaga dalszej pilnej diagnostyki. Może wskazywać na ogniskowe zakażenie, np. o charakterze ropnia o nieustalonym umiejscowieniu. Nie koniecznie muszą to być nerki - choć ból może tu sugerować.

W przypadku tak dużej gorączki u osoby dorosłej, w dodatku z wystąpieniem zapalenia płuc i bólami okolicy lędźwiowej wymaga wykonania posiewów krwi w szczycie gorączki oraz dodatkowych posiewów według stanu klinicznego. Powinno się również powtórzyć badania obrazowe - w razie podejrzeń uzupełnione o inne np. TK j. brzusznej .

Nie można na pewno bagatelizować tych objawów. Trzeba intensywnie poszukać przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.