Co może oznaczać ból brzucha w 36. tygodniu ciąży?

Od kilku dni boli mnie górna część brzucha, zaraz pod piersiami, głównie po prawej stronie, ale czasem też cała góra. Ból jest jakby pieczeniem i jest dość nieprzyjemny. Wizytę u ginekologa mam za tydzień dopiero. Ruchy dziecka odczuwam bez zmian i dodam, że maleństwo jest ułożone miednicowo. Czy powinnam się niepokoić tymi objawami? Bardzo proszę o poradę, to moja pierwsza ciąża.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Ból brzucha w ciąży to często napadowe dolegliwości bólowe zlokalizowane najczęściej w okolicy podbrzusza niezależnie od zaawansowania ciąży.

Niektóre bóle brzucha w ciąży są nieistotne dla jej prawidłowego rozwoju i te są najczęstsze. W ten sposób organizm przesyła ciężarnej „sygnały”, informuje że dziecko rośnie i się porusza, ale także, że dzieje się coś „złego”, zagrażającego dziecku.

Warto zasięgnąć porady specjalisty zawsze wtedy, gdy mamy wątpliwości czy bóle które odczuwamy są normalne w przebiegu ciąży czy nie, ponieważ w przebiegu ciąży mogą pojawić się także bóle na innym tle, np. w wyniku zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.