Co może oznaczać podwyższone RDW?

Wszystko w normie, oprócz RDW i podwyższonego wskażnika protrombiny i INR w badaniach koagulologicznych. WBC 5,9, RBC 5,47, HGB 15,2, HCT 47,8, MCV 87, MCHC 31,8, MCH 27,8, RDW 16 (podwyż.), PLT 228, MPV 9,6, AlaT 34, AspAT 23. Fosf. alkaliczna 68, gamma GT 27, cholesterol 204 (podwyż.), cholesterol HDL 42,8 (za niski), cholesterol LDL 128. Koagulologia: APTT 40,4 sek. Czas protrombinowy 16,5 sek. Wskaźnik protrombiny 77% (za niski). INR 1,30 (podwyż.).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Cholesterol całkowity jest podwyższony. Cholesterol HDL - w przypadku kobiet powinien być wyższy niż 50 mg/dl, w przypadku mężczyzn >40 mg/dl. Powyższy lipidogram szczególnie dla kobiety oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Podwyższone wartości parametrów koagulologicznych mogą sugerować wrodzony lub nabyty niedobór czynników krzepnięcia kompleksu protrombiny, niedobór witaminy K, leczenie jej antagonistami, ciężkie uszkodzenie miąższu wątroby, etc. Wskazana jest wizyta u lekarza.

Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.
Zasadniczym parametrem różnicującym niedokrwistości jest MCV. W przypadku jego wartości poniżej 80 fl mówi się o niedokrwistości mikrocytarnej (zwykle z niedoboru żelaza) a przy wartościach powyżej 100 fl mówi się o niedokrwistości makrocytarnej (często z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) lub kwasy foliowego).
Wchłanianie żelaza można zwiększyć stosując odpowiednią dietę. Czasem mogą pomóc niewielkie zmiany w naszych przyzwyczajeniach i sposobie zażywania preparatów żelaza. Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popijac sokiem cytrusowym, bo witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Korzystne są także witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Podczas kuracji żelazem warto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych, a także produktów mącznych i kasz. Więcej natomiast jeść warzyw ( zwłaszcza zielonych liściastych oraz buraków) i owoców (fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza) oraz czerwonego mięsa.