Co może oznaczać to plamienie?

Mam 27 lat, miesiączkuje regularnie, następne krwawienie powinno wystąpić około 20 stycznia jednak po ostatnim stosunku z mężem wystąpiło plamienie!
Co to może oznaczać? Czy mogłam zajść w ciążę? Przy ciąży z perwszym dzieckiem miałam plamienia! Co może znaczyć to plamienie?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Plamienie przy stosunku (krwawienie kontaktowe) może być wywołane przez wiele przyczyn, przede wszystkim przez polipy szyjki macicy, mięśniaki, nadżerki czy też stany zapalne. Nie jest to typowy objaw dla ciąży, ale oczywiście ciąży też nie wyklucza - dlatego proponuję wykonanie testu ciążowego najlepiej około 10-14 dni (w zależności od testu) od daty możliwej koncepcji.
Natomiast w celu wykluczenia innych przyczyn takiego plamienia, proponuję wizytę u ginekologa, ponieważ rutynowe badanie może wykluczyć część z nich, a w razie dalszych wątpliwości lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednią diagnostykę np. usg przezpochwowe, cytologię.

Serdecznie pozdrawiam!