Co można dalej zrobić z takim mięśniakiem?

Dzień dobry, mam 34 lata i staram się o drugie dziecko. Przeszkodą jest mięśniak. 16.12.09 r. poddałam się badaniu cytologicznemu. Rozpoznanie cytologiczne: PAPANICOLAOU "II" GR. AYRE "I" A. 28.12.09 r. poddałam się badaniu USG narządu płciowego. Poniżej zamieszczam wynik badania: Trzon macicy o regularnym zarysie i niejednorodnej echogeniczności, w tyłozgięciu. Wymiary AP 56,0 mm, Endometrium normoechogenne o szerokości 13,6 mm z echem centralnym. Na ścianie przedniej i po stronie lewej trzonu, w dnie owalna normoechogenne struktura o średnicy 37 mm, charakterystyczna dla myoma. Zarys szyjki macicy prawidłowy. Jajnik prawy o wymiarach 31,3 x 16,2 mm z pęcherzykiem dominującym. Jajnik lewy o wymiarach 31x21mm. Jajnik o prawidłowej echogeniczności. Zatoka Douglasa wolna. Czy na podstawie tych dwóch wyników jesteście w stanie udzielić mi pomocy? Pozdrawiam, Marta

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mięśniaki mogą stanowić utrudnienie, bardziej z donoszeniem ciąży z samym w nią zajściem. Czy w czasie pierwszej ciąży mięśniak także istniał? Ważnym jest, jak szybko zmiana wzrasta. Być może problem z zajściem w ciążę jest innego rodzaju - mogą to być np. zaburzenia hormonalne.