Co można jeść po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego?

Dnia 25.12.2011r miałam zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego. Był on z ropą. Dnia 28.12 dostałam pierwszy posiłek bez żadnych komplikacji. A dnia 30.12 wypisano mnie do domu. Nie odczuwam za dużego bólu. Ewentualnie przy schylaniu się lub wstawaniu z łóżka. Nie mam problemów z załatwianiem się. 1. Czy mogę pić alkohol? 2. Co mogę jeść? Jak powinna wyglądać dieta po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego? Chciałabym prowadzić już normalny tryb życia, ale wiem, że podnosić ciężkich rzeczy nie mogę i nie powinnam się nadwyrężać. Jednak jeżeli chodzi o jedzenie, to czy powinna to być dieta lekkostrawna? Jak długo stosować taką dietę? Proszę o pomoc.

- W niewielkich ilościach nie ma przeciwwskazań. Byle to były dawki rzeczywiście rozsądne.
2. Co mogę jeść?
- Z reguły należy tydzień po wycięciu wyrostka robaczkowego zastosować dietę lekkostrawną dlatego w Pani przypadku radziłbym jeszcze ze 2-3 dni ograniczyć się z ciężkostrawnymi posiłkami.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

na wypisie ze szpitala widnieją informacje co do tego, jak należy postępować już po hospitalizacji (mowa o zaleceniach lekarskich). Jeżeli wśród takowych widnieją informacje dotyczące tego, jaką dietę powinna Pani stosować po operacji wyrostka robaczkowego, to powinna Pani kierować się właśnie tymi zaleceniami.

Ogólnie przez kilka-kilkanaście pierwszych dni należy dbać o to, aby dieta po operacji była przede wszystkim lekkostrawna. Warto również pamiętać o tym, aby unikać pokarmów wzdymających czy sprzyjającym zaparciom. Pacjenci po operacjach w obrębie jamy brzusznej mogą odczuwać różnego stopnia dyskomfort – wystąpienie zaparcia czy gazów może ten dyskomfort po prostu nasilać. Lekkostrawne posiłki mogą więc sprawić, że po prostu będzie się Pani lepiej czuła. Warto również pamiętać o tym, aby po zabiegu przez pewien czas unikać tłustych potraw.

Jeżeli zaś chodzi o spożywanie alkoholu po operacji wyrostka robaczkowego, to tutaj sytuacja uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze możliwość spożywania napojów wyskokowych po zabiegu zależna jest od tego, czy stosuje Pani regularnie jakiekolwiek leki – w przypadku niektórych preparatów łączenie ich z alkoholem jest przeciwwskazane. Istotne jest również to, po jakim czasie od operacji miałaby Pani spożywać alkohol. Napoje wyskokowe (oczywiście w rozsądnych ilościach) najkorzystniej byłoby spożywać dopiero wtedy, kiedy już w pełni dojdzie Pani do siebie po wykonanym zabiegu.