Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

1.Czy dżem żurawinowy, jak i żurawina obniża tabletki antykoncepcyjne, ponieważ w Internacie znalazłam, że skuteczność tabletki może być obniżona aż do 4 tygodni. 2. Czy różnego rodzaje cytrusy jak np. cytryna, pomarańcze i mandarynki obniżają skuteczność pigułki anty? 3. Czy syrop Rubital i Calcium pomarańczowe z witaminą C obniża skuteczność tabletek anty?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o żurawinę to jej spożywanie nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji, co do cytrusów to również nie obniżają one skuteczności tabletek, ale nie zaleca się ich popijania (jak również żadnych innych leków) np. sokiem grejfrutowym, czy pomarańczowym, gdyż może to mieć wpływ na wchłanianie leków z przewodu pokarmowego. W związku z tym myślę, że nie powinno się również spożywać owoców cytrusowych bezpośrednio po przyjęciu tabletki. Co do syropu Rubital i wapnia z wit. C to także nie obniżają skuteczności antykoncepcji, choć podobnie powinno się zachować odstęp między ich przyjmowaniem a przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej. Pozdrawiam!