Co oznacza abortus imminens?

Byłam dziś na usg dopochwowym. Otrzymałam taki opis: Monika, lat 28. W jamie macicy jest widoczny pęcherzyk ciążowy. GS-16mm-6HBD i tarcza zarodkowa 3,8mm-4HBD? (tętno około 100/min słabo widoczne). Płyn pęcherzykowy w normie. Kosmówka bez cech oddzielania Wn. abortus imminens

27 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

"Abortus imminens" znaczy poronienie zagrażające. Nie musi się Pani jednak bardzo niepokoić, gdyż tętno pozostaje w normie (100-140 uderzeń na minutę) oraz nie stwierdzono krwiaka pozakosmówkowego. Trudno jednak ocenić ryzyko na podstawie jednego badania. Na pewno należy dalej monitorować ciążę, zwracając uwagę na tempo wzrostu rozmiarów pęcherzyka ciążowego, zarodka i pęcherzyka żółtkowego, a także czynność serca. W razie krwawienia i/lub skurczowych, regularnych bólów w podbrzuszu, trzeba niezwłocznie pojechać do szpitala!

Pozdrawiam serdecznie