Co oznacza ból lewego jajnika i brak okresu?

Witam,
Od kilku dni pobolewa mnie lewy jajnik, czasami takie uczucie kolki.

Od ponad pół roku staramy się z mężem o dziecko, bezowocnie. ok 7 miesięcy temu tuż po odstawieniu tabletek okres spóźniał mi się ponad tydzień, bolał mnie prawy jajnik. Po USG okazało się, że pęcherzyk Graafa nie pękł.

Dostałam L*** podjęzykową, po dwóch dniach brania (3 razy dziennie) dostałam okres. Od tamtej pory biorę przepisaną mi L***, od 16 do 24 dnia cyklu (cykle mam ok. 26-28 dni). Również tym razem po L*** do 24 dnia cyklu czekałam na okres, jest dzień 32, a nadal się nie pojawił, 28 dnia cyklu zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Piersi mam nabrzmiałe, bolące pod dotykiem po bokach i bardzo wrażliwe bolesne sutki.

Podczas współżycia przy głębszej penetracji, czuję ten lewy jajnik. Na wizytę u ginekologa niestety muszę czekać 1,5 tyg., a bardzo zależy mi na odpowiedzi kogoś, kto się na tym zna.

Co mogłoby to być? Czy możliwe jest, że mam znów problem z pęcherzykiem Graafa? Czy powinnam zacząć brać L***, tak jak przy jajniku prawym, aż do pojawienia się okresu? Czy możliwe, że test ciążowy nie wykrył ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Test ciążowy jak najbardziej mógł nie wykazać tak wczesnej ciąży. Należy koniecznie powtórzyć go po kilku dniach lub od razu wykonać pewniejszy test z krwi (badanie stężenia beta HCG we krwi).
Ból, który odczuwa Pani podczas stosunku, może być wywołany ponownie torbielą czynnościową, powstała z niepękniętego pęcherzyka Graafa. Tego typu zmiana znika zwykle samoistnie w ciągu 1-2 cykli.

To zrozumiałe i częste, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączki są nieregularne i istnieją zaburzenia hormonalne (zwykle przejściowe, mijające do pół roku) sprzyjające powstawaniu torbieli czynnościowych. Zajście w ciążę może w tym okresie być utrudnione.
Radzę kontynuować starania i obserwować swój cykl jeszcze przez kilka miesięcy. Jeśli nie dojdzie do ciąży i nieregularności będą się powtarzać, konieczna będzie diagnostyka hormonalna i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!